Nedělejte věci tvrdě, dělejte je chytře a efektivně

0 Komentářů A+ a-

Možná se zdá tahle věta až moc profláklá, i tak mi přijde hodně na místě ji s vámi sdílet. Je to v souvislosti s mým víkendovým prožitkem, kdy jsem pomáhal známému na statku. Pro mě relax - vypl jsem hlavu, pro Dina každodenní rutina. Uvědomění si, že přímočarý přístup je tím nejefektivnějším, ve mě vyvolalo jednoduše AHA efekt, nad kterým jsem se musel pousmát a chci jej i s vámi sdílet.


Venkovský zážitek
O co šlo? Vozil jsem hnůj. Celý onen nádherně zrekonstruovaný šumavský statek, kam jsem z velkoměsta odjel, prostupovala vůně ovčího hnoje. A bylo toho i množstvím požehnaně.

Ze stáje na valník. Naložit kolečko, otočit se, vyjet na valník, vysypat, otočit se, sjet po nájezdu dolů a dávat bacha, aby si člověk nenabil čumu a znova naložit, otočit se,.... A kde je ta pointa? Asi po půl hodině ke mě Dino přistoupil a řekl:"Hele, puč mi to a koukej." A já stál a koukal. Po chvíli jsem se začal smát.


Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě
Smál jsem se sám sobě, jak jsem celý sofistikovaný proces jízdy s kolečnem hnoje komplikoval. Dino mi jen ukázal to, že to co dělám, mohu dělat s 50% vynaložené energie. Neotáčet se, nabírat více toho ovčího zlata bez větší námahy. Jednoduše pracovat efektivněji. Někomu to přijde asi jen úsměvné. Pro mě tento prožitek mělo AHA efekt. Aha efekt v tom smylsu, že jsem si uvědomil to, že kolikrát dělám věci až moc složitě s vynaložením tolika zbytečné energie a myšlenek. Přitom se věci dají dělat - chytře. A jak nám to pak ocejpalo od ruky.

Být efektivní a produktivní
To, co jsem zde popsal  na mém prožitku s hnojem je  ve své podstatě dovednost výkonnosti - tato dovednost stojí i na oné jednoduchosti a efektivním vydávání energie - v myšlení, ve fyzické námaze a intenzitě v dané činnosti. Buďte efektivní a produktivní s minimem vydané energie.


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?