Přístup kouče ke klientovi

0 Komentářů A+ a-

Koučovací přístup představuje nový typ přístupu k lidem, jejich vedení a řízení. Využít jej můžete zejména jako jednu z manažerských technik.  Vztah k druhým lidem se obvykle odvíjí od toho, jaký vztah máme sami k sobě. Koučovací přístup se tedy týká se ale i vztahu sebe sama k sobě. Jestliže koučování obecně zlepšuje vztah klienta k sobě samému, jeho sebevědomí a sebedůvěru, lze předpokládat, že se změní i jeho vztah k druhým lidem.

Co koučovací přístup rozhodně není?

Koučovací přístup nepoužívá přikazování, přesvědčování, ovlivňování ani kontrolu. Koučovaný se jednoduše s pravým koučem nedostane do pozice, kde je manipulován, poučován nebo jinak ovlivňován v názorech druhou stranou. A kouč není rozhodně ani ten, který ze sebe chrlí moudra ve formě přednášky.

Co koučovací přístup je?

Koučovací přístup je, jak již bylo řečeno, určitý druh vedení a řízení. Koučovací přístup lze charakterizovat jako přechod od nátlaku k volbě. Je to podpora lidské schopnosti řídit sám sebe. Kouč je dá se říci průvodcem klienta na jeho cestě - na jeho vlastní cestě. Kouč vede klienta formou otázek k předem stanovenému cíli (kontraktu), který si na začátku s koučem stanovil. Ten, kdo pracuje není tedy kouč samotný, ale klient.

Koučovací přístup a John Whitmore

Jeho vlivem dochází k lepší komunikaci. Užívání koučovacího přístupu ve stále širším měřítku podle Johna Whitmora přinese změnu naší „západní kultury", která se přemění z autoritativní na „koučovací kulturu".  Pro svou vizi Whitmore nachází podporu v tlaku, kterým na lidi působí informační věk. Kvůli nárůstu informací je nutné, aby lidé v organizacích byli schopni samostatně rozhodovat.


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?