Závislost na druhém

0 Komentářů A+ a-

Ve vztazích s druhými býváme i na druhých závislí.  Zdravý vztah je v každé fázi našeho života jiný a vyvíjí se. Pokud nám v určité fázi něčeho chybělo nebo jsme toho naopak měli nadbytek, odráží se to následně v dalších fázích našich vztahů. Co nám chybělo jako dítě, hledáme, když dospíváme nebo dokonce následně i v partnerských vztazích.

Je důležité si toto včas uvědomit, že nám něco chybí nebo naopak že máme něčeho nadbytek. V obojím případě se v našem životě snažíme jak nadbytek, tak nedostatek závislosti a nezávislosti na druhém, nějakým způsobem vědomě nebo i nevědomě, řešit skrze  naše jiné vztahy.

Závislost, nezávislost, vzájemná závislost
Všechny tři fáze (popsané na obrázku níže) závislosti na druhých jsou pro náš vývoj velice důležité. Utvářejí naši povahu, charakter a i sociální inteligenci.

Často se setkávám s klienty, kteří si fázi partnerského vztahu (vzájemná závislost) nevědomky, ale i vědomě vykládají stejně, jako fázi první. Ve třetí fázi sdílíme s partnerem nás. 


Pokud bude malý chlapec vyrůstat vyrůstat bez člověka, ve kterém bude vidět roli otce, nebo matky, bude tuto roli hledat v následujících svých vztazích ve svém okolí, aby si dané zkušenosti doplnil. Na tom není nic špatného. Horší je, když jeho nezískanými nebo nad míru získanými zkušenostmi závislosti a nezávislosti na druhých začne negativně ovlivňovat další jeho vznikající vztahy (partneři a naše děti). 

A jak jednotlivé fáze vztahů a prolínání jednotlivých fází vztahů vnímáte vy?Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?