Jak zlepšit své výsledky manažera o 20%?

0 Komentářů A+ a-

Ať už jste manažer, který se snaží rozvíjet vlastní tým nebo sami sebe a budovat svou kariéru, neměli byste opomíjet jednu z klíčových cest, jak toho dosáhnout. Abyste měli pozitivní vliv na podnikání, mějte na paměti ovládat více dovednosti "kouče" než "manažera". Proč? 


Studie Bersin & Associates ukazuje 21% lepší výsledky u senior leadrů, kteří si umějí osvojit koučovací techniky, než u leadrů, kteří zůstávají pouze u "manažerských technik". A jaké koučovací techniky to jsou? Na to se v článku přesně podíváme. A zvýšit svou efektivitu nebo efektivitu týmu o 20% pouze přístupem, který si lze osvojit, je již znatelný rozdíl, nemyslíte? Pojďme se tedy kouknout, jaké techniky to jsou. A na začátek jen upozorňuji, že koučování je technika, kterou se lze naučit.

Kouč přistupuje k vedení "Ptej se vs. Raď".

Neříkejte zaměstnanci nebo kolegovi ve vašem týmu co má dělat. Na místo toho se efektivně ptejte.  To umožní zaměstnancům a členům vašeho týmu vytvářet vlastní řešení a umožní jim to též učit se kreativitě a následně i vlastní zodpovědnosti za rozhodnutí a řešení. Když procházejí myšlenkovým procesem, aby získali řešení, jsou daleko více zapáleni a ponořeni do situace - proč?- protože přicházejí na řešení, s kterým přišli právě oni!

Kouč se soustředí na zamětnance a členy svého týmu, než na daný úkol - vše je jen o jejich vývoji.

Koučování není o tom, že někoho "napravujete" nebo "opravujete". Koučování je jedna ze základních dovedností pravých leadrů, kteří si takovéto dovednosti osvojili. Proč? Protože pravý leader ví, že koučování vede k progresivnímu vývoji a že koučování je o facilitaci procesu učení ljeho lidí.

Kouč dokáže nastavit jasnou strukturu odpovědnosti za akci a výsledky.

Takovýto přístup dopomáhá každému zaměstnanci a členovi týmu se soustředit a zaměřit se na plnění potřebných a stanovených cílů. Koučoví jako takové je technika, kterou by měl mít osvojený každý leader v každém okamžiku komunikace se svými lidmi. Ptáte se proč? Koučování je nejlepší  a nejefektivnější technika, jak  někoho něco naučit. Je to skvělý způsob, který si můžete osvojit k posílení technik vzdělávání a předávání zkušeností vašim lidem.

Jednat a konat více jako kouč

No, jak se může manažer chovat více jako kouč? Používat v dotazování sofistikované a a dobře zacílené
otázky, to jednoduše spustí celý proces učení  potřebného a kolikrát manažerem požadovaného vývoje zaměstnance nebo člena jeho týmu. Změnu pocítíte ne jen vy jako manažer, ale i vaši kolegové a členové vašeho týmu.

Potkávejte se zaměstnanci a členy vašeho týmu, jak jsou oni zvyklí

Provázet někoho konverzací (pomocí otázek a ne příkazy) ve vzájemné shodě priorit vývoje je přeci ideální stav, jak by spolupráce se zaměstnanci a vašimi kolegy v týmu mohla vypadat. Ujistěte se, že zaměstnanci dostali dostatečný feedback, to je zásadní v procesu porozumnění a zdokonalování jejich dovedností. Využívejte stejné kanály, meetingy, porady, individuální sezení, jako doposavad. Změňte pouze způsob, jak s nimi hovoříte.

Zopakuji ještě jednou, že vyjasnění způsobu dotazování, je nejlepší cestou, jak tohoto cíle dosáhnout. Pokud zvládnete svou část, stanete se dostatečnou podporou vašim zaměstnancům a členům vašeho týmu skrze vzájemné závazky k jejich vlastním cílům, zodpovědnostem a jednotlivým akčím krokům, které si sami stanoví. 

Koučování = efektivní komunikace

Co dělá komunikaci "efektivní"? Efektivní komunikace je o koloběhu dialogu (dotazování), nikoli o monologu (poučování). Nejefektivnější typy otázek efektivní komunikace jsou: otázky otevřené a vyzývající, zaměřené na SMART výsledky, a,  - nehodnotící a ani nesoudící (pokud možno, snažte se vyhýbat klasické otázce "Proč?")

Zde je pár příkladů dobrých otevřených a vyzávajících otázek, které můžete používat v efektivní komunikaci se svými zaměstnanci nebo členy vašeho týmu, v kontrastu s otázkami zavřenými a hodnotícími otázkami:

Otevřená/vyzývající otázky:

 • Jaký je stav "X"? 
 • Jak Ti mohu v tomot pomoci?
 • Můžeš mi prosím říci více o tomto nezdaru?
 • Přibliž mi prosím Tvé  myšlenkové pochody.
 • Jaký jiný přístup můžeš příště zvolit?
 • Jak moc ovlivňují Tvé emoce vnímání této situace, která nastala?

Uzavřené/hodnotící otázky:

 • Už jsi to dokončil?
 • Máš s tím problém?
 • Udělal jsi zde chybu?
 • Vyřeší toto skutečně ten problém?
 • Co Tě přimělo, že sis myslel, že to je dobrý nápad?
 • To je zcela jasné, ne?
 • Neprošel jsem to snad již s Tebou?
 • Proč jsi neudělal "X"?
 • Jseš připraven na tu změnu?

Vnímáte ten rozdíl? Kam vás dostanou první otevřené otázky a kam otázky hodnotící? Nejen vaši zaměstnanci nebo členové vašeho týmu, ale i celý byznys a samozřejmě vaše kariéra z těchto technik může profitovat, pokud koučovací a manažerské techniky začnete v kombinaci používat. Vaši zaměstnanci a členové vašeho týmu se začnou rozvíjet a a budou čelit výzvám způsobem, který ne jen jim umožní vytvářet nové dovednosti a učit se z vlastních zkušeností.Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?