• 7 plus 1 jednoduchých rad jak si udržet pevné vztahy (aktualizováno)

  Dobré vztahy se jen tak nestanou a nejsou statické. Zabere to čas, trpělivost a je zapotřebí dva lidi, kteří chtějí doopravdy trávit čas spolu a chtějí na vztahu pracovat a budovat jej. A toto platí i u přátelství a kamarádství. Každý to již v životě zažil, že určitý vztah s konkrétním člověkem se dostal do bodu, kdy je "nudný a  o ničem". Co se stalo? Jednoduše do každého našeho vztahu je zapotřebí investovat čas, energii a úsilí. V opačném případě naše vztahy uvadají, zanikají a mizí.

  Sám jsem zažil sedmiletý vztah na dálku a mohu říct, že i to mne hodně naučilo. S některými přáteli se vidím jednou za půl roku, s některými i jedenkrát za rok, i přesto mohu říct, že to jsou mí přátelé, nikoli pouze "známí". Nicméně i z některých přátelských vztahů se stali pouze známí nebo se tito lidé úplně vytratili z mého života. 

  Sám již dobře vím, že i přes vzdálenost a odloučení se musí o vztahy pečovat, pokud nám o to tito lidé doopravdy stojí. Nestačí pouze jen čekat, a zůstat tam, kde jsme náš vztah vytvořili. Každý se mění a společně s námi i naši přátelské, kamarádské, obchodní i partnerské vztahy. Nestačí jen čekat a žít s tím, co jsme kdysi vytvořili.

  Pevně věřím v principy, které jsem si na cestě mým životem osvojil a které se mi osvědčily. Považuji je za zcela nezbytné pro každý vztah, bez ohledu na to, kolik času s daným člověkem trávím a bez ohledu na typ tohoto vztahu. Zde je oněch 5 jednoduchých principů pro pevné vztahy.

  1) Věřte 

  V každý vztah je zapotřebí mít svou vlastní víru. Trvalo mi dost dlouho, než jsem na tento princip přišel: Vždy věřit v daný vztah. Vždy druhému člověku důvěřuji, protože důvěra je ve vztahu rozhodujícím faktorem, který určí, zda vztah bude či nebude fungovat, zda vytrvá a zda bude pevný. Důvěra je rozhodující. 

  2) Důvěřujte

  Žádná "kdyby" nebo "ale". Pokud váš vztah trvá již delší dobu, nejspíše jste se již navzájem naučili si vzájemně důvěřovat. A delší doba může být pro každého různá. Nedovolte proto nedůvěryhodnosti, aby  byla příčinou problémů ve vašem vztahu. Zde již mezi vámi přeci není žádný prostor pro pochybnosti. Pes je zakopaný vždy někde jinde. Nezaměňujte nejasnosti a problémy s tím, že vám druhý nedůvěřuje. Pokud již druhému důvěřujete, zůstaňte u toho. Vše, co druhý udělá, dělá s dobrým úmyslem. I pravá láska je bezpodmínečná.

  3) Kvalita 

  U přátel, které nevidím zase tak často, neplýtvám časem. Jak to myslím? Vždy se soustředím na to, abych s těmito lidmi měl vždy kvalitní rozhovory a neplýtval společný čas tlacháním o bezvýznamných věcech. A pokud nemohu být s daným člověkem na 100% jak bych chtěl, využiji alespoň to, co mám k dispozici - krátké setkání, skype, chat nebo telefonát.  Někdy prostě nemůžeme mít to, co byste chtěli a je podstatné využít na 100% to, co právě máte. Kvalitní vztah a kvalitní komunikace ve vztazích je o pozornosti.

  4) Komunikace 

  Schopnost zdárné a efektivní komunikace je vždy rozhodující, zvláště když  nemůže komunikace probíhat na 100%, tedy je pouze písemná, pouze přes telefon nebo přes skype. Rychle jsem si uvědomil, že dobrá vzájemná komunikace je klíčem k vzájemnému plnému porozumění. Proto se neustále učím mluvit od srdce a k jádru daného tématu. Hodně mě ovlivnila kniha Kniha Čtyři dohody od Dona Miguela Ángela Ruize  -  se čtyřmi osobními dohodami: Nehřešit slovem, Nebrat si nic osobně, Nevytvářet si žádné domněnky, Vždy dělat vše, jak nejlépe dovedu.

  5) Mluvit od srdce

  Jak mluvit od srdce? Můžete začít s "Principem používání JÁ" (Já to považuji za ..., Já tomu nerozumím, protože, mě to přijde,  ..., atd.). Když chci říci druhému člověku, jak danou věc myslím, tak, aby mne mohl plně pochopit a porozumět tomu, co mu říkám, nebudu používat věty typu: Lidé říkají, že,... Je přeci zcela normální, že, ... To se tak dělá, aby ... atd. Místo těchto prázdných formulací řeknete mnohem víc, když použijete slovo Já. Pokud budete mít ve vztahu dobré úmysly má cenu raději říct: Já chci říct, že, ... Já to považuji za zcela normální, ..., Já to tak dělám, abych ... atd.

  Mluvte od srdce. Pokud bude mít dobré úmysly, bude vše jasné a vaši přátelé, kamarádi, obchodní partneři Vám budou plně rozumět. Diskutujte o problémech v klidu, nepřerušujte druhou osobu, když zrovna hovoří, naslouchejte a pozorujte.

  6) Malé laskavosti

  Malé laskavosti, malé činy laskavostí byly vždy velkou součástí mých vztahů. Zejména u těch, které jsou "na dálku". Udržovat vztahy živé a pevné je o drobnostech jako pohlednice, blahopřáních k narozeninám, PFka, připomenutí, květiny, pozvánky na společenské akce, volné lístky, pozvánka na oběd, večírky, atd. Každá příležitost, kterou využijete, pomůže prohlubovat vaše vztahy. Je to jako brát vitamíny. A laskavost přeci potěší i Vás, nebo snad ne?

  7) Vyjádřit své emoce

  Emoční stránku má každý z nás, nicméně ji nevyužíváme naplno. Emoční stránka člověka je stejně důležitou součástí člověka jako jeho logická. Umět druhému člověku vyjádřit Vaše nadšení, Vaše sympatie je pravděpodobně to nejdůležitější věc v našich vztazích. Emoce jsou tiché a nelze je vysvětlit. Vždy se ujistěte, že druhému člověku jasně vyjadřujete Vaši radost ze společného setkání. I poděkování s plným stisknutím ruky vyjádříte hodně.  I svým tělem - rukama, obličejem, postojem, intonací, dokážete vyjádřit své emoce. Asi tušíte, že toho je mnohem více a co tím chci říct. Nebojte se toho vyjádřit druhému, co právě cítíte.

  Plus 1) Ne za každou cenu

  Závěrem zmíním ještě jeden princip, se kterým ne každý musí souhlasit. Je o jediném - vážit si sám sebe a svého vlastního času. Ten princip zní asi takto: "Koho zajímáš, Ten Tě vyhledá... Kdo Tě chce vidět, najde si čas... Komu na Tobě záleží, ozve se Ti sám. všechno ostatní jsou jen výmluvy a nestojí za to." Ne každý nám stojí za to, abychom s ním udržovali nadále kontakt. Ať to zní sebevíce krutě, je to tak. Nebudete přeci dávat čas někomu, kdo od vás pouze bere a využívá nebo dokonce zneužívá vás samotné, ne?

  Těchto sedm principů mi vždy pomohlo a stále pomáhá budovat pevné, plné a zdravé vztahy. Doufám, že pomohou i vám!

  A co pomáhá právě Vám? Jak Vy si udržujete pevné vztahy?  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295