Jak zjistíte, v čem můžete být skutečně úspěšní?

0 Komentářů A+ a-

Úspěch se nedá měřit penězi a majetkem, ani jej nezměříte počtem titulů a diplomů a nezměří vám jej ani nejbohatší člověk na světě. Úspěšný nemusí být pro někoho ani člověk, který má dvě Ferrari a dvě obrovské vily s bazénem a helikoptérou na dvorku. Co je tedy úspěch pro mě samotného / samotnou a jak já zjistím, že jsem na té správné cestě za mým úspěchem? V tomto článku se koukneme se na jeden princip, který nám to přesně napoví.

Wikipedie a definice úspěchu

Wikipedie má v pár odstavcích o definici úspěchu zcela jasno: "Úspěch je pozitivní výsledek snahy jednotlivce nebo skupiny o dosažení určitého cíle. Úspěch znamená úplné, nebo alespoň částečné dosažení plánovaného cíle. Úspěch ale může být relativní v čase – tedy to, co se jevilo jako úspěšné, se může v průběhu času jevit jako neúspěšné a naopak. Kromě toho se může jednat i o subjektivní dojem. To, co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné a naopak. Posuzování úspěšnosti není tedy nikdy zcela absolutní a vždy záleží na hledisku pozorovatele a na celkové společenské situaci." Tak a co to tedy znamená v reálném světě?

Nikoho vlastně váš pravý úspěch v podstatě dnes nezajímá

Pro některé lidi je ztělesněním úspěchu vydělávat hodně peněz. Mám kamaráda, který svůj úspěch měří v číslech měsíčního příjmu a nic jiného ho ani nezajímá a o větší hloubce osobního úspěchu v životě ani neuvažuje. Ve skutečnosti současná společnost si zakládá celý koncept úspěchu především na tom, kolik peněz člověk vydělá. Měří váš úspěch společenským měřítkem čísly a mírou. A falešný zdar či nezdar úspěchu získáváte až v momentě, kdy vaše výsledky srovnávají ostatní se svými vlastními výsledky - a to pouze v číslech. Má toho více? Je více vidět? Je na vyšší pozici? atd.

S úspěchem v číslech tady něco nesedí...

Nicméně, když si definici úspěchu přečtete ještě jednou, vůbec to s tímto nejde dohromady. Tento "úspěch měřený v penězích" je spíše zábleskem zdaru a štěstí měřený okolím a společností, než skutečnou substancí úspěchu člověka. Mnoho z těchto tzv. "úspěšných lidí" jsou paradoxně velmi nespokojeni ve svém osobním životě. 

Chci zde zdůraznit tři důležité body úspěchu: pozitivní výsledek, subjektivní dojem a hledisko pozorovatele. Kolikrát sami tyto tři faktory vůbec nebereme v potaz a za náš osobní úspěch považujeme něco, co si zkopírujeme a ukradneme od druhých. Kolikrát i nevědomky. Proč? Protože to od nás kolikrát očekávají ostatní - náš manažer, naše rodiče, partneři a naše okolí.

Pozitivní výsledek úspěchu

Je samotná snaha již úspěch? Toto nechávám na každém z vás. Dle mého ano.

Subjektivní dojem úspěchu

Co považujete za úspěšně vydařené vy? Co považuje váš manažer za úspěšné v té samé věci? Víte, kam mířím? Úspěch se stává úspěchem až v momentě, kdy v daném výsledku já sám spatřím hodnotu, která mě jakýmkoli pozitivním způsobem uspokojí v čase a místě a posune dál. To, co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné a naopak.

Hledisko pozorovatele vašeho úspěchu

Bohužel dnešní doba zůstává pouze u tohoto faktoru úspěchu. Kde zůstává kvalita dosaženého cíle? Způsob dosažení cíle? A ještě dost podstatná věc. Pokud budete hodnotit něčí úspěch, hodnotíte něco, co s vámi již nemá co dělat a není vůbec vaše věc.

Jak zjistím, v čem mohu být skutečně úspěšný(á)?

Zde je grafické znázornění, jak k tomu dojdete sami. Zamyslete se nad všemi třemi body, napište si ke každému odpověď a dané možnosti. To, co Vám ve středu vyjde, vás možná překvapí a nasměruje úplně novým směrem. Směrem za vaším osobním úspěchem!


A jak víte vy, že jste na té správné cestě za vaším úspěchem? 


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?