• Jak zjistíte, v čem můžete být skutečně úspěšní?

  Úspěch se nedá měřit penězi a majetkem, ani jej nezměříte počtem titulů a diplomů a nezměří vám jej ani nejbohatší člověk na světě. Úspěšný nemusí být pro někoho ani člověk, který má dvě Ferrari a dvě obrovské vily s bazénem a helikoptérou na dvorku. Co je tedy úspěch pro mě samotného / samotnou a jak já zjistím, že jsem na té správné cestě za mým úspěchem? V tomto článku se koukneme se na jeden princip, který nám to přesně napoví.

  Wikipedie a definice úspěchu

  Wikipedie má v pár odstavcích o definici úspěchu zcela jasno: "Úspěch je pozitivní výsledek snahy jednotlivce nebo skupiny o dosažení určitého cíle. Úspěch znamená úplné, nebo alespoň částečné dosažení plánovaného cíle. Úspěch ale může být relativní v čase – tedy to, co se jevilo jako úspěšné, se může v průběhu času jevit jako neúspěšné a naopak. Kromě toho se může jednat i o subjektivní dojem. To, co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné a naopak. Posuzování úspěšnosti není tedy nikdy zcela absolutní a vždy záleží na hledisku pozorovatele a na celkové společenské situaci." Tak a co to tedy znamená v reálném světě?

  Nikoho vlastně váš pravý úspěch v podstatě dnes nezajímá

  Pro některé lidi je ztělesněním úspěchu vydělávat hodně peněz. Mám kamaráda, který svůj úspěch měří v číslech měsíčního příjmu a nic jiného ho ani nezajímá a o větší hloubce osobního úspěchu v životě ani neuvažuje. Ve skutečnosti současná společnost si zakládá celý koncept úspěchu především na tom, kolik peněz člověk vydělá. Měří váš úspěch společenským měřítkem čísly a mírou. A falešný zdar či nezdar úspěchu získáváte až v momentě, kdy vaše výsledky srovnávají ostatní se svými vlastními výsledky - a to pouze v číslech. Má toho více? Je více vidět? Je na vyšší pozici? atd.

  S úspěchem v číslech tady něco nesedí...

  Nicméně, když si definici úspěchu přečtete ještě jednou, vůbec to s tímto nejde dohromady. Tento "úspěch měřený v penězích" je spíše zábleskem zdaru a štěstí měřený okolím a společností, než skutečnou substancí úspěchu člověka. Mnoho z těchto tzv. "úspěšných lidí" jsou paradoxně velmi nespokojeni ve svém osobním životě. 

  Chci zde zdůraznit tři důležité body úspěchu: pozitivní výsledek, subjektivní dojem a hledisko pozorovatele. Kolikrát sami tyto tři faktory vůbec nebereme v potaz a za náš osobní úspěch považujeme něco, co si zkopírujeme a ukradneme od druhých. Kolikrát i nevědomky. Proč? Protože to od nás kolikrát očekávají ostatní - náš manažer, naše rodiče, partneři a naše okolí.

  Pozitivní výsledek úspěchu

  Je samotná snaha již úspěch? Toto nechávám na každém z vás. Dle mého ano.

  Subjektivní dojem úspěchu

  Co považujete za úspěšně vydařené vy? Co považuje váš manažer za úspěšné v té samé věci? Víte, kam mířím? Úspěch se stává úspěchem až v momentě, kdy v daném výsledku já sám spatřím hodnotu, která mě jakýmkoli pozitivním způsobem uspokojí v čase a místě a posune dál. To, co se jeví někomu jako úspěch, jinému člověku se může zdát neúspěšné a naopak.

  Hledisko pozorovatele vašeho úspěchu

  Bohužel dnešní doba zůstává pouze u tohoto faktoru úspěchu. Kde zůstává kvalita dosaženého cíle? Způsob dosažení cíle? A ještě dost podstatná věc. Pokud budete hodnotit něčí úspěch, hodnotíte něco, co s vámi již nemá co dělat a není vůbec vaše věc.

  Jak zjistím, v čem mohu být skutečně úspěšný(á)?

  Zde je grafické znázornění, jak k tomu dojdete sami. Zamyslete se nad všemi třemi body, napište si ke každému odpověď a dané možnosti. To, co Vám ve středu vyjde, vás možná překvapí a nasměruje úplně novým směrem. Směrem za vaším osobním úspěchem!


  A jak víte vy, že jste na té správné cestě za vaším úspěchem? 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295