• Jak nejlépe využít svůj potenciál? S druhými lidmi!

  Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků a využít nejlépe vlastní potenciál, budete vždy potřebovat nějakou pomoc. Nemůžete to jednoduše zvládnout sami. Potřebujete kouče, aby vám pomohl, potřebujete od někoho průběžně dostávat feedback a potřebujete lidi, se kterými budete hovořit o svých obavách, nejistotě, o vašich pochybách. Někdy potřebujete pouze jen mluvit s lidmi, abyste udrželi kontakt s realitou. Toto jsou všechno faktory, které určují to, zda dokážete ze sebe vydat maximum a nebo zda budete pouze průměrní. Překonávání hranic není jen o vás.

  Se samotou je spojen strach. A od nepaměti fungujeme ve společenstvích lidí. Naše přežití bylo vždy závislé na skupině. Všechny hrozby a všechen strach byly vždy překonávány i díky tomu, že jsme se mohli spolehnout na naše sociální vazby lidí okolo sebe. Člověk je jednoduše společenský tvor, na to bychom zapomínat neměli.

  Doopravdy se mě kolikrát dotkne to, když slyším některé příběhy klientů, kteří procházejí doopravdy těžkou situací. První otázku, kterou jim vždy položím, je, zda o tom již s někým mluvili. A ani ne moc překvapivě, je jejich odpověď bohužel : "S nikým." Zjistil jsem bohužel jednu smutnou věc. I přes to, že žijeme v tomto přeglobalizovaném světě technických vymožeností sociálních sítí a chytrých telefonů a myslíme si, že jsme si všichni díky tomu  daleko blíž,  lidé nemají ve skutečnosti tolik reálných vztahů, kolik si kolikrát i sami myslí.

  A co myslím pod obecným pojmem vztah?

  Pod pojmem vztah se skrývají tři základní principy:
  • vzájemná důvěra
  • vzájemný respekt
  • vzájemné porozumění
  Tyto tři základní kameny vztahů prostě a jednoduše chybějí. Je zde jednoduché cvičení, jak začít budovat vzájemnou důvěru, respekt a porozumění v našich vztazích tak, aby jsme měli pevné a stabilní dlouhodobé vztahy s lidmi, kteří nás samotné respektují, nesoudí nás a mají k nám důvěru. V čem spočívá toto cvičení?
  1. Odhalujte sami sebe - Na to, abyste s někým měli jakýkoli vztah, tak aby i vám druhá strana plně rozuměla, musíte člověku o sobě něco říct. Nemyslím tím něco povrchního, spíše něco podstatného o vás. Možná něco o rodičích, o tom čím jste si v životě prošli, zkrátka něco, na základě čeho by vás mohli začít lépe chápat, lepe vám rozumět. Tolik lidí je uzavřeno samo do sebe, že tohle nikdy udělat nechtějí. Považují to sami možná za slabost. A proto je "nikdo nemá rád".
  2. Pokládejte druhému otázky - Budete-li se druhých ptát otevřenou formou otázek, pomůže vám to je lépe chápat. Kolikrát se vám již stalo, že jste vy jako manažer nebo jako podřízený jeli společně na služební cestu a vůbec nic jste se o sobě nedozvěděli?  Je vám to povědomé? Jednoduše je to možné i proto, že se ani jeden z vás nezeptal toho druhého.
  3. Vyhledávejte rady a doporučení - Dostanete se do situace, kdy potřebujete poradit, potřebujete znát odborné stanovisko, možná pochybujete sami nad sebou. To je přesně ono. Jednoduše někoho vyhledáte, kdo dané problematice rozumí, máte v něm důvěru a zeptáte se na radu. Jak jednoduché, že? Jen si uvědomte, jak skvěle se cítíte, když za vámi někdo přijde a chce od vás poradit. Nevím, jak vy, ale já osobně se vždy cítím být polichocen. Lidé vám tak přeci projevují respekt, nebo snad ne?
  Proč vám doporučuji dělat tyto tři věci? K tomu, abyste došli do bodu, kdy vás druhý člověk bude respektoval, důvěřoval vám a také vám bude rozumět, musíte nejprve toto vzbudit i v druhém člověku. Tyto tři věci pomohou jednak druhým porozumět vám samotným, a také pomohou i vám porozumět druhé osobě, se kterou chcete budovat plný dlouhodobý vztah. Budujete tím i vzájemnou důvěru a samotné vztahy.

  Musíte budovat s lidmi vztahy. Nemůžete fungovat jako osamocený ostrov uprostřed oceánu, to vede pouze k samotě, k depresím a já nevím k čemu ještě dál. Rozhodně se nedoberete k lepším výkonům a využití maximálního svého potenciálu. Když se lidé potýkají s celou řadů problémů nebo s nedostatkem zkušeností a informací v životě, je právě toto jedna z ingrediencí, kterou rozhodně opomíjejí, aby se jim dařilo lépe.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295