5 principů, jak efektivně pracovat se svým potenciálem

0 Komentářů A+ a-

Objevte svůj vlastní plný potenciál! "Vaše vlastní hranice jsou tím největším potenciálem, kterého chcete dosáhnout." Snadněji se to řekne, než udělá, souhlasíte? A kde jsou vaše hranice? Znáte své vlastní hranice? Pro někoho to může být dost skličující úkol, dosáhnout svého vlastního potenciálu, toho, čeho jste doopravdy sami schopní, i když si to ani zprvu třeba sami nepřipouštíte.

Vaše hranice jsou vaším nejlepším potenciálem, kterého chcete dosáhnout! I když se to snadněji řekne, než udělá. Pro někoho možná skličující úkol. Možná vám pomohou tyto tipy, jak efektivně pracovat se svým vlastním potenciálem.

5 tipů, jak efektivně pracovat se svým potenciálem

1. Vizualizujte si své budoucí já
2. Smiřte se s tím, že budete selhávat 
3. Rozvíjejte své sebe-uvědomění 
4. Říkejte si o pomoc 
5. Buďte pokorní a vděční 


Předpokládejme (s určitou dávkou odstupu), že víte, jak v základu se svým potenciálem pracovat a jak jej posilovat. Na to, abyste byli úspěšní potřebujete - správnou stravu, dobře a dostatečně spát, umět se soustředit, umět relaxovat a odpočívat, mít plán a pravidelně posilovat fyzicky své tělo. Všichni se dle mého shodneme, že toto jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které nás k našemu úspěchu a plnému potenciálu dovedou.

Vezme to nicméně hodně času. Potrvá to rozhodně déle, než když si k srdci vezmete těchto 5 tipů, jak skutečně plně a rychle dosáhnout svého potenciálu.

1. Vizualizujte si své budoucí já 

Vizualizace sebe sama (vytvořit si v mysli vlastní virtuální prohlídku toho, jaký(á) chci být v budoucnu) může být pro někoho náročná. Malý tip, jak na to: podívejte se do zrcadla a zeptejte se sami sebe, kde jsou mé hranice, co je můj největší potenciál a čeho chci skutečně dosáhnout? Kým se stanu, když dosáhnu svého vlastního potenciálu?

Někteří lidé jsou schopni vizualizovat si své budoucí já docela pohodlně a jiní se raději zeptají důvěryhodného přítele nebo se obrátí na kouče. Pokud se vaše hranice a váš nejvyšší potenciál vztahuje k vaší kariéře, třeba se chcete stát viceprezidentem vaší organizace - představte (vizualizujte) sami sebe přímo v této pozici, jako kdyby jste již v ní teď byli. Jak bude vypadat vaše kancelář? Jak se bude chovat váš tým a kolegové, když vás v kanceláři navštíví? Jak budete chodit oblékaní? Jak bude vypadat váš den na takovéto pozici? Jak se změní věci doma a v rodině? Dejte sami sobě doopravdy ten čas, si toto všechno vizualizovat do nejmenších detailů.

2. Smiřte se s tím, že budete selhávat 

Toto je tvrdý oříšek, si to připustit, že? Tento princip je těžké přijmout a ještě těžší je, aby jste se při selhání cítili ještě pohodlně. K čemu to je dobré? Mnoho lidí se vychováváno k úspěchu - k "vítězství" a aby byly konkurenceschopní (na tvrdo řečeno, aby měli ostré lokty). Mají tedy vysoká očekávání uspět a selhání často pro ně není ani přípustné. Pokud selžou, pokud se dostaví neúspěch, vnímají to takřka katastrofálně.

Jedna z mých nejlepších zkušeností získaných v posledních letech je, že nemohu skutečně uspět a těšit se z vlastního úspěchu až tehdy, pokud pochopím princip "smiř se s tím, že budeš vždy chybovat." Vzal jsem na sebe to riziko, snažil jsem se na 110% a selhal jsem.

Pocit porážky může být ohromující a naplněný lítostí - máme v takový moment tendenci ptát se sami sebe: "Proč jsem to udělal, proč jsem řekl, raději jsem měl udělat něco jiného, atd. " Jsou to právě tyto otázky, které nás nutí v takovýchto situacích přemýšlet o našem procesu rozhodování. My se tak učíme. Důležité je, pokládat si v takovýchto situacích ty správné otázky.

Selhání je velmi dobrým pomocníkem ke změně - umožňuje nám pohybovat se dopředu a zlepšovat se. Nechceme se nezdar, protože nechceme zklamat naše kolegy či blízké. A hlavně nechceme být zranitelný. A vše je o těch správných otázkách, které si sami sobě pokládáme v momentě, kdy selžeme.

J.K. Rowling (autorka série knih Harry Potter), představila výhody selhání v jedné přednášce na TEDu. Doporučuji shlédnout. Existuje mnoho výhod proč je dobré brát selhání pozitivně. Minimálně získáváte zkušenosti, které jsou důležité pro jakýkoli úspěch - osobní i profesní.

Úžasná věc na selhávání je, že ostatní váš úspěch vůbec nezajímá. Zajímá je úplně něco jiného. Co to přesně je? Když se vám něco nepodaří a ostatních se to jakkoli nedotkne, jsou jen zřídka zklamáni. Vaše okolí se v takovém případě zajímá spíše o vaši zranitelnost jako takovou. Jak to myslím? Jak dobře jste se vrátily zpět a jak jste odolní. Nejenže budete v jejich očích vypadat silnější, vy budete silnější.

Být zranitelný a umět se smířit s tím, že budete selhávat vám dá velkou sílu, která vám bude pokaždé posilovat a bude vás tlačit vás blíže k vyšším hranicím.

3. Rozvíjejte své sebe-uvědomění 

Chcete-li dosáhnout svého plného potenciálu, musíte mít velký smysl pro sebe-uvědomění, musíte plně znát sami sebe. Zeptejte se sami sebe na tyto otázky sami si i odpovězte:

  • Jaký skutečný vliv mám já na ostatní?  Jak ostatní vnímají mě? 
  • Je to stejné, jako já vnímám sám(sama) sebe? 
  • Jaké jsou mé silné stránky? Co jiní lidé říkají, že jsou mé silné stránky? 
  • Jaké jsou mé slabé stránky? Co jiní lidé říkají, že jsou mé slabé stránky? 

Vnímáte ten rozpor mezi vaším vnějším světem a vnitřním světem? Často v nás máme rozpor mezi tím, jak vidíme sami sebe a jak nás vidí ostatní - tyto mezery jsou našimi slepými místy, které jsme ještě nepoznali. 

Promluvte si s přítelem nebo si najděte osobního kouče, který s vámi bude pracovat na tom, jak zlepšit své sebevědomí a jak pracovat se svými slepými místy. Jakmile budete mít dobrý pocit sebe-uvědomění, včetně svých silných a slabých stránek, sami poznáte ten rozdíl, když se vydáte opět na vaši cestu za svým plným potenciálem.

4. Říkejte si o pomoc 

Jakmile si odpovíte na otázky týkající se sebe-uvědomění, je čas požádat o pomoc. Být v pohodě s žádostí o pomoc, je další silný nástroj na cestě za dosažení plného potenciálu. Není to známka slabosti požádat o pomoc. Je to známka toho, že jste inteligentní, že jste schopni pochopit sami sebe a víte, kdo má ve vašem okolí, to, co právě potřebujete a s čím vám přesně může pomoci.

Nikdo nikdy dosáhl svého skutečného potenciálu a stal se úspěšným tím, že vše dělal na vlastní pěst bez pomoci ostatních. A pokud si to myslíte, vraťte se k předchozímu bodu v tomto článku.

Většina lidí má širokou síť kontaktů - některé lidi dobře znáte, a jiné zase ne tak dobře. Začněte využívat svou vlastní sociální síť lidí kolem sebe k tomu, abyste je mohli požádat i o pomoc. Zavolejte jim, navštivte je na pracovišti nebo jim napište e-mailem, využijte i profesionální sociální sítě online jako je LinkedIn, Ecademy nebo Xing.

Většina lidí je ochotna pomoci. A pokud nebudou chtít, poděkujte jim a jděte dál. Oslovte lidi kolem sebe a požádejte je o podporu nebo o radu, pokud to skutečně potřebujete.S podporu ostatních přichází zlepšení, což je důležité pro dosažení vašeho plného potenciálu.

5. Buďte pokorní a vděční 

Pokora a vděčnost představují dvě z nejdůležitějších charakterových vlastnosti, které jsou absolutní nutností pro dosažení vašeho plného potenciálu. Velmi málo velkých vůdců a úspěšných lidí dosáhlo svého plného potenciálu, aniž by byly pokornými a vděčnými lidmi na jejich cestě za úspěchem. Člověk může být sebejistý a pokorný zároveň. Nalezení v tomto té správné rovnováhy je náročné a je nesmírně důležitou součástí budování vlastního sebe-uvědomění a sebe-vědomí.

Sílu pokory a vděčnosti oceníte v momentě, kdy se smíříte s vlastním neúspěchem, když jste zranitelní a když žádáte někoho o pomoc. Samozřejmě stejně tak, když žádá o pomoc někdo vás nebo když někomu poskytuje podporu přímo či nepřímo vy. To je skvělá příležitost, jak někomu říct "Děkuji vám!" Buďte laskaví a dejte lidem vědět, že právě jejich podpory a pomoci si ceníte a jak moc vám přispěla k pochopení vašeho plného potenciálu.

A co pomáhá vám objevovat váš potenciál? Jak dosahujete nových hranic vy? Podělte se o to s ostatními v komentáři pod článkem!


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?