• S čím uspějete a co vás na 100% prodá?

  Vaše kontakty vás prodávají. Nejen v dnešní době se úspěšní lidé hodnotí i zajímavou sítí kontaktů, lidmi, na které se můžete obrátit, kteří znají a vědí co a jak, se kterými můžete dělat obchody, srdečně se pobavit. To vše má svou neocenitelnou hodnotu a to vše vás prodává. Buď máte nálepku nezajímavý(á) nebo zajímavý(á). Zajímavý jste pro vaše okolí i právě díky tomu, koho vy sami znáte. Jak si tedy vybudovat svou zajímavou profesionální síť kontaktů?


  Na začátek zde uvedu jednu knihu, která má co do činění s vaším "sociálním kapitálem". V knize The Tipping Point od Malcolma Gladwella naleznete výraz "spojovatel" (Doporučuji přečíst, pokud vás zajímá sociologie a sociální inteligence obecně). Tento výraz označuje někoho, kdo zná spousty lidí. Nicméně pravý význam této schopnosti "spojovat lidi" je v tom, že spojovatelé jsou právě ti lidé, kteří si vytvářejí přátele a známé kdekoli kde projdou.

  Související článek: Jak se obklopit těmi správnými lidmi?

  Když se snažíte rozjet nové podnikání nebo nový projekt, většina podnikatelů má jediné přání: aby se jejich start-up stal do slova a do písmene sociální epidemií. Stát se úspěšným podnikatelem, pro ně znamená hrát do určité míry právě tuto roli "spojovatele" a tím vytvářet a budovat vztahy se správnými lidmi, kteří dokáží pomoci rozšířit jejich myšlenku onoho start-upu. Byznys jej o kontaktech. 

  Vybudovat si vlastní kmen potenciálních zákazníků, obchodních partnerů nebo mentorů? I to se dá naučit, pokud nejste přirozený talent na propojování lidí (networker). Je to možné se to i naučit. Zde jsou tři základní principy, které jsem se na mé profesionální cestě naučil, když jde o budování hodnotných vztahů: 

  1. Budujte si svůj sociální kapitál 

  "Sociální kapitál" - to není jen fráze. Sociální kapitál je reálnou měnou, která dokáže z vaší firmy vybudovat silnou firmu s potenciálem nových obchodních příležitostí. Vše je o tom koho znáte? Nikoli. Vše je o tom, koho znají vaši známí a zda tato třetí osoba je ochotná pomoci právě vám. Sociální kapitál (sociální hodnota ve vašich kontaktech) se tedy neskrývá v lidech, které znáte vy osobně. Vůbec ne. Namísto toho, abyste se ptali, co můžete získat od ostatních, se ptejte sami sebe, kdo jsou vaše kontakty a jak vy sami jim můžete pomoci. 
  Tento princip - budovat si vlastní sociální kapitál (budovat si hodnotné kontakty) vám umožní rozšířit vaši sociální síť přirozenou cestou. Pokud budete potřebovat být někomu představeni nebo jednoduše potřebujete pomoc, víte naprosto přesně, koho se zeptat.

  Související článek: Jak nejlépe využít svůj potenciál? S druhými lidmi!

  Ačkoli sociální kapitál nemá hmotnou podobu, i přesto vás vede k úspěchu. Kam až sahají vaše sociální vazby a čím více lidem jste schopni "pomoci", tím více jste schopni budovat onen drive v pozadí vašeho podnikání. 

  Budovat váš sociální kapitál (networkovat) má smysl, pokud se chcete dostat v tom, co děláte o level výš než vaše konkurence. "Je chytřejší ten, kdo znát souvislosti, než ten, kdo dokáže pouze tvrdě pracovat." Pro koho jsem zajímavý(á) já? S čím mohu pomoci ostatním? Na co se mě ostatní nejvíce ptají a o co mě nejvíce žádají o pomoc? 

  2. Mějte strategii na networkování 

  Networkování je oživující prvek pro vaší kariéru, nicméně musíte mít strategii, abyste si budovali vlastní sociální kapitál správně a efektivně. Zamyslete se nad tím, kolik emailů asi dostávají každý den Warren Buffett, Peter Kellner nebo Karel Janeček od lidí, kteří chtějí zbohatnout jako oni? Někdy se vyplatí zariskovat a střílet od pasu, nicméně ve většině případů je to ztráta času nejen pro vás, ale i lidí, které oslovujete. 

  Namísto toho raději mějte svůj plán a účel pro profesionální networkování. Zúčastňujte se lokálních setkání podnikatelů, konferencí, start-up soutěží, setkání s potencionálními investory, tak aby vaše sociální síť se organicky rozrůstala. Dobrým příkladem takovýchto setkání je kupříkladu B4B (Business for Breakfest), kde se setkávají podnikatelé ráno při snídani, právě za účelem budování jejich vlastního sociálního kapitálu - získání nových zakázek, doporučení, kontaktů.

  Související článek: Zlaté pravidlo při stanovení cílů. Pět pravidel jak uspět

  Konečně se profesionální networkování začíná otevírat i nás v ČR i na osobní úrovni. Příkladem může být Lenka Schánová (Schanová networking). Před několika lety by nikdo nepředpokládal, že profesionální networkování může být nový samostatný obor podnikání, souhlasíte? 

  Následně sami zhodnoťte s kým doopravdy byste se měli spojit a proč. Vytvoří toto nové spojení s danou osobou nebo firmou nový prostor pro budování sociálního kapitálu přímo vám nebo snad vaším kolegům? Vyzná se daný kontakt ve vašem oboru podnikání nebo v oblasti vašeho zájmu? Je možné propojit vzájemné znalosti a zkušenosti? Vybudovat si správné strategické vztahy a vazby je zásadní. To plně souvisí se třetím principem. 

  3. Věnujte svou pozornost těm vysoce kvalitním spojením 

  Soustřeďte se na kvalitu a nikoli na kvantitu. Lidé, kteří networkují tím způsobem, že pouze sbírají vizitky, úplně míjí účel a smysl profesionálního networkování. Studené kontakty (vizitky lidí) si přeci najdete kdekoli na internetu. Nemůžete se přeci potkat s 50 lidmi na třídenní konferenci a okamžitě předpokládat, že jste právě obohatili váš sociální kapitál o 50 nových kontaktů. 

  Pokud jste v networkování opravdu dobří, odjedete z takovéto třídenní konference s 15 - 20 potencionálními kontakty s follow-upy. Může se jednat o domluvenou schůzku, sjednaný telefonát, videokonference na konkrétní předem domluvené téma - tedy o jakoukoli následnou akci, kterou jste vzájemně iniciovali a na které jste se společně shodli.

  Související článek: Přátelství 2.0: Proč byste již "neměli být přátelé" aneb jak mít v přátelských vztazích jasno

  Někteří z těch nejlepších networkerů podnikatelů nemají ani náhodou největší síť na LinkedInu. Namísto toho pracují s menší, užší skupinou vybudovaných kontaktů, na které neustále pracují. Vytvoříte-li si plán pro každý kontakt, který budujete, donutí vás to ujasnit si, jaké máte priority a potřeby a kdo z oněch potenciálních kontaktů vám v dané věci (plán) pomůže nejvíce, nejefektivněji nebo s nejlepším výsledkem právě pro vás. 

  To samé platí i o vás samotných. Budete potkávat lidi, kterým můžete být nápomocni, pro které můžete být zdrojem nebo expertem na dané téma. Neopomíjejte tuto stránku networkování. A i zde hledejte kvalitu, nikoli kvantitu. 

  Pro shrnutí ještě jednou všechny tři principy, jak budovat vaši síť kontaktů: 

  1. Budujte si svůj sociální kapitál 
  2. Mějte strategii na networkování 
  3. Věnujte svou pozornost právě těm vysoce kvalitním spojením 

  Příště, až se opět ocitnete u stolu s člověkem z vašeho oboru, úspěšným podnikatelem, nebo ještě lépe se "super-spojovatelem", važte si času, znalostí a sociálního kapitálu takovéto osoby. Nepřemýšlejte pouze o tom, co všechno může taková osoba udělat pro vás, ale co vy sami můžete pro takovouto osobu udělat právě vy. 

  A když už jste se od vašeho nového kontaktu naučili vše, co jste potřebovali, pošlete takový kontakt jednoduše ve vaší síti dál dalším lidem. Vlastně právě toto vás posune o level výš a vy budete těžit z vaší karmy spojovatele na vaší nové cestě podnikání. 

  Jak využíváte budování kontaktů ve vaší profesi? V čem přesně vám to pomáhá? Co byste si rádi osvojili? 

  Podělte se o své zkušenosti a názory pod článkem v komentářích.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295