Základy zpětné vazby (feedbacku): Pozitivní afirmace

0 Komentářů A+ a-

Když se řekne zpětná vazba, kolikrát se stane, že někteří z vás zůstanou u sdělení osobního názoru s osobním zanícením pro danou situaci. "víš, já si myslím, žes .." Opak je pravdou. Pokud neznáte žádnou techniku na konstruktivní zpětnou vazbu, jak tedy využít sílu a potenciál toho, co jen znáte? Zde je jednoduché cvičení, jak se začít učit konstruktivnímu feedbacku /zpětné vazbě.

Účel tohoto článku

Toto "pozitivní" (konstruktivní zpětná vazba může být samozřejmě i negativní) cvičení je určeno zejména pro skupinu dospělých nebo i dětí, kteří se již dobře znají. Napomáhá zejména členům týmu dlouhodobě posilovat vzájemně mezi sebou silné a pozitivní vlastnosti a uvozuje základní prvky konstruktivní zpětné vazby.
 • Je to jednoduchý a skvělý způsob pro celý tým, jak se navzájem podpořit, více se jako tým semknout a jak začít daleko více oceňovat vzájemně do týmu přidávané vstupy (ve formě znalostí, hodnot, úkonů, postojů, atd.) jednotlivců.
 • Z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé si docela tohoto cvičení cení a znají jeho sílu. Proto jeje praktikují ve svých týmech i pravidelně. Přidanou hodnotou pro každého jednotlivce je, že nikdo ani nemá tendenci zapomínat na výsledky zpětných vazeb, které od ostatních získal. 
 • Toto cvičení je též ideální způsob i pro děti, aby navzájem začali posilovat své kvality. Často si děti (někdy i dospělí) ještě nejsou vědomi svých vlastností nebo ještě neznají význam jejich vlastností a vliv na ostatní. 
 • Toto cvičení pomáhá každému stát se zkušenějším, více uvědomělým sebe sama a vynáší právě zcela jasně na povrch to, co ostatní lidé v jeho týmu považují za pozitivní vlastnosti. Jednoduše řečeno toto cvičení dokáže vyzdvihnout to, co ostatní členové jeho týmu nebo skupiny v nich vidí nebo nevidí.

Postup u tohoto cvičení

 1. Sedněte si do kruhu (pokud to jde)
 2. Každý na papír napíše své jméno
 3. Sepište své pozitivní rysy a vlastnosti 
 4. Předejte svůj papír osobě nalevo/napravo vedle vás
 5. Připište na každý papír, se jménem na papíře, který k vám dojde, další pozitivní rys /vlastnost, který jí vystihuje
 6. Zastavte se opět u svého papíru se svým jménem

Příklady pozitivních vlastností a rysů pro inspiraci

 • Upřímnost
 • Podporující
 • Řeší problémy
 • Důvěryhodný
 • ...
Nechte všem členům týmu na toto cca 30 sekund. Dbejte též na to, aby účastníci tohoto cvičení psali na papír pouze pozitivní a přiměřené rysy a vlastnosti.

Následně poproste každého zúčastněného, aby přečetl nahlas ostatním své vlastní kvality. Pro někoho tato část tohoto cvičení může být velice emocionální a dozvídají se sami o sobě možná i nové pozitivní věci od svých přátel nebo kolegů.

Pokračujte s čtením až se dostane i na toho posledního v týmu nebo ve skupině. Někteří si rádi nechávají tyto seznamy jako upomínku a vyvěsí si je i na ledničku nebo na nástěnku, tak aby jej měli neustále na očích.

Můžete i každého vyzvat k tomu, aby si tento seznam vždy připomenul, když potřebuje sám sebe povzbudit a vzpružit.

Následuje diskuze /reflexe na cvičení. Zde jsou inspirativní otázky pro tuto část:

 • U jakého bodu jste byli pozitivně překvapeni, když jste jej objevili na vašem seznamu?
 • Jaký rys vynikal nejvíce?
 • Co jsi myslíte o tomto cvičení?


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?