5 kroků jak získat větší respekt v práci

2 Komentářů A+ a-

Respektujeme-li vlastní úsilí, respektujeme sami sebe. Sebeúcta vede k sebe-disciplíně. Když máte obě tyto věci pod palcem, je to pro vás skutečná síla." Clint Eastwood Nejspíše tento vzorec úspěchu funguje pro Clinta Eastwooda v jeho kariéře skvěle, jinak by asi nebyl tam, kde je. Pokud chcete, abyste byli více respektováni ve vaší práci, může fungovat i vám.

Představte si, jaké by to asi bylo, kdyby vás vaši kolegové, váš šéf, případně vaši podřízení nebo i klienti v práci více chovali v úctě. 
  • Mělo by to za následek snad i více peněz na konci měsíce? 
  • Byly by snad vaše profesní vztahy na pracovišti lepší? 
Jak tedy získat větší respekt na vašem pracovišti a mezi vašimi klienty? Zde je oněch pět kroků, jak toho docílit. 

1. Definujte své osobní hodnoty. 

Lidé následují sílu a schopnosti. Přemýšlejte o tom, co z vás dělá lepšího a silnějšího člověka. Zapište si tyto aspekty, kterým byste se chtěli více přiblížit a zároveň i pár věcí, kterých byste se zároveň chtěli zbavit. Nicméně některé vaše osobní hodnoty se vůbec s tímto cílem nemusí vůbec shodovat. Prostý výčet těchto položek vám může poskytnout obrovský impuls směrem k vytouženému cíli. 

2. Objevte svou vášeň. 

Tomu, abyste byli více respektováni v práci a měli větší úctu od ostatních, napomůže i uvědomění si, kde přesně chcete být. Vášeň je hnacím motorem na vaší cestě za úspěchem a je bezesporu potřebným prvkem k tomu, abyste dosáhli vašeho konečného cíle. Navíc lidé s vášní na pracovišti mají tendenci daleko více "žít prací" v kanceláři a získávají značné množství respektu a obdivu od ostatních.

3. Poznejte účel vaší práce. 

Ani práce v korporátním prostředí a ani podnikání nejsou vůbec jednoduchým způsobem obživy. Určitě zažíváte zvraty, obraty a i zklamání. S tím je spojena jedna často velice očekávaná schopnost: "flexibilita". Pokud je cílem vaší firmy poskytovat klientům lepší servis než konkurence, mějte oči upřené přesně na tento cíl a na nic jiného. Vaše okolí vás začne náhle vidět jako pružně reagující s pozitivním přístupem. 

4. Vizualizujte si, jak bude vypadat budoucnost. 

Zastavte se a vizualizujte si, jaké to bude, když se dostanete úplně na vrchol, kdy už máte plný respekt od všech, plno přátel a vše je v kanceláři prolnuto úspěchem. Toto cvičení dělá mistra. Vizualizace je velice mocná nástroj, používáte-li ji pravidelně jako cvičení. Několikrát se hluboce nadechněte, dostaňte negativní myšlenky z vaší mysli a začněte s tímto mentálním cvičením vizualizace. 

5. Přestaňte s monologem a začnete se zajímat o druhé. 

Už jste si někdy všimli, že když dostanete do ruky fotku, na které jste i vy , kouknete se nejprve na sebe samé? Jako lidské bytosti (v kanceláři, mimo kancelář - jednoduše všude) jsme velice sebestřední. Lidé začnou na vás jako na manažera/leadra jako jednotlivce daleko lépe reagovat, pokud se přestanete zaměřovat na sebe samé a začnete se skutečně zajímat o druhé. K tomuto vede dlouhá cesta, nicméně vezměte to jako cvičení pro lepší a plnější život. 

Zamyšlení na závěr 

K tomuto mám jeden hezký příměr. Muž vyskočí z letadla a zjistí, že se jeho padák nechce otevřít. Nakonec vše dobře dopadne a přistane s otevřeným padákem bezpečně na zem. Co myslíte, že jej zachránilo? Štěstí? Kdepak. Byla to jeho dostatečná příprava a tréning, která mu umožnila zůstat soustředěný a v klidu. 

Změna nenastane zítra ani za týden a možná ani ne za měsíc, ale s neustálým zlepšováním se v interakci s ostatními budete krůček po krůčku více a více respektováni ostatními jak v profesním, tak v osobním životě. Co vás zaujalo? Jakou máte zkušenost vy? Podělte se s ostatními v komentářích!Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

2 komentářů

Napsat komentářů
16. června 2014 10:15 smazat

Tvrdá práce zajišťuje respekt ostatních, protože pokud ostatní vidí Vaše nadšení a práci, která za Vámi je udělaná, ví, že se s Vámi nemohou rovnat. To je podle mě to nejdůležitější.

Odpovědět
avatar
18. června 2014 8:50 smazat

Karolíno, děkuji za komentář. Něco málo k zamyšlení. A co takhle pracovat chytře a ne tvrdě, tak, abych vydával méně energie a měl i lepší výsledky? Tvrdá práce Vám přeci dobré výsledky vždy nezaručuje. A pokud si jsem jistý sám sebou, co jak a proč dělám, potřebuji se s někým srovnávat? Respekt není strach, přirozený respekt je úcta k osobě samotné, ke znalostem, dovednostem a zkušenostem.

Odpovědět
avatar

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?