Nové Paretovo pravidlo 80/20 a vaše kariéra

2 Komentářů A+ a-


V jednoduchosti je krása a i síla. Nicméně kolikrát se složitostí k jednoduchosti a ke kráse propracováváme stěží. Pokud jde o rozhodování  a vaší kariéru, je kolikrát pro někoho obtížné vůbec nějaké rozhodnutí udělat. Já sám občas používám při rozhodování v kariéře celkem 5 čísel a funguje mi to. Při rozhodování mě zajímají pouze čísla 80, 50, 20 a 3. Že to není stále jasné? A v čem mi těchto pět čísel může pomoci v rozhodování? Více v článku.

Většina již někdy slyšela o pravidle 80/20 - Paretovův princip. A pokud nefunguje toto pravidlo, nejspíše to zůstane u pravidla 50/50 a nakonec většina dobrých věcí, které jsou důležité a zřejmé vám přicházejí do života takřka vždy ve trojici. To samé platí i o těch špatných a nechtěných věcí. Jednou se může stát, podruhé to je náhoda a potřetí je dobré se tomu již vyvarovat. A to jsou ta kouzelná čísla, která mi pomohou v rozhodování: 80-50-20-3.

Pravidlo 80/20 v mé kariéře a při rozhodování

Pravidlo 50/50 je jednoduché, nicméně pravidlo 80/20 má tu zajímavou a pravou hodnotu, pokud dojde právě na vlastní kariéru a rozhodování. A právě oněch 20% je to nejvíce důležitých při jakémkoli úsilí, do kterého dáváme naší energii. 

Dříve jsem se při rozhodování ve vlastní kariéře soustředil na oněch 80%, abych se tedy správně rozhodl a abych moje rozhodnutí bylo úplné a rychlé. Míjel jsem díky tomu spousty hodnotných příležitostí, kterým jsem dával spousty energie a času, nicméně z 80% jsem jich i nedokončoval. Je vám to povědomé? Věnujete se něčemu na 100% a výsledek nula?  Tohle je přesně to, o čem tu mluvím.

A aby tohle nestačilo, bylo výsledkem jediné možné: tříštil jsem svou energii a koncentraci mezi spousty aktivit a činností. Začal jsem se věnovat velké kariéře v korporátní sféře, neziskové činnosti, psaní, koučování, profesionálnímu networkingu, cestování,  online marketingu a já nevím čemu ještě.  A všechno mi bralo 80% mé energie a času. Sečteno podtrženo byl efekt 0. Takto jsem si vytvořil toxické prostředí, kde jsem nechával věci "takřka dokončené", nicméně bez pravé reálné hodnoty a ocenění.

Moje velké aha přišlo právě v momentě, kdy jsem si uvědomil, že se věnuji tisíce věcem, které v konečném důsledku neměli žádnou hodnotu, i když byly vždy téměř dokončené. Myslím, že to bylo s jedním nezdarem před několika lety, který se mě emocionálně doopravdy dotkl.

Dostalo mě to až na kolena. Nevěděl jsem co dělat a co ne. Jak zjistit, které věci a činnosti vyřadit a na které z nich se naopak zaměřit a dotahovat je do konce? Možná někdo již tuší. Jsou to jen tři věci, které jsem použil. 

Pak mi to došlo, že oněch zbývajících 20% - nikdy nedokončená nedotažená část - je právě ta nejdůležitější. Změnil jsem tedy mé paradigma a můj přístup a co je důležitější identifikoval jsem věci, které bych nikdy nebyl schopen dokončit a nechal je jen tak na pokoji. 

A následně jsem začal v mé kariéře dokončovat věci, přestal se věnovat 80% různých aktivit a oněch zbývajících 20% jsem dával 80% mé pozornosti, energie a času.  Začal jsem konečně mluvit o úspěchu a začal být na to, co dělám, plně hrdý. Co přesně jsem ve své kariéře změnil?

Rada tří pro vaši kariéru:

A co jsou ty tři věci? Nové pravidlo 80/20:
  1. Pokud máte méně jak 50% kontrolu nad vaším úspěchem, rozhodně daná činnost nepatří do vašich top 20% priorit. Odsuňte ji jednoduše na druhou kolej.
  2. Pokud se ve vaší představě na konci vašeho života budete o dokončené věci cítit hrdě, nicméně vám tato činnost nevydělává více jak 50% vašeho příjmu, odsuňte ji ve vaší kariéře opět na druhou kolej.
  3. Pokud nemůžete ve svém okolí z 20 důvěryhodných kolegů najít minimálně tři, kteří považují vaši činnost za perfektní a dobrý nápad, je na čase se této činnosti přestat věnovat. 
A často se stává, že naší překážkou ke změně, je právě naše úsilí dělat více a více, než méně a méně. A my si myslíme, že víc znamená lépe. Není to tak. Projekty a činnosti nemají žádnou reálnou hodnotu, i když si myslíme, že jsou i již 80% kompletní. Hodnota je úplně v něčem jiném. 

Naše snaha dělat více a více nás v tomto může zaslepit natolik, že nevidíme to podstatné. Mít 80% výsledek můžete docílit pouze s 20% úsilím, nezapomínejte na to.

Je to má osobní zkušenost čemu dávat svou pozornost, do čeho dávat svou energii. Budu rád, když se podělíte o svůj názor v komentářích pod článkem.Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

2 komentářů

Napsat komentářů
16. června 2014 10:10 smazat

Souhlasím s tím, co píšete. Kolik energie zbytečně ztrácíme. A právě díky zpětné vazbě, o které píšete, se nám otevírá možnost dělat věci efektivně a produktivně. Kéž by to také věděli politici.

Odpovědět
avatar
18. června 2014 8:34 smazat

Děkuji Karolíno za komentář. Dle mého je to proces učení. Holt někdy vydáme více než by bylo zapotřebí. Ten pokrok je v tom, že si to vůbec uvědomíme.

Odpovědět
avatar

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?