• 8 tajemství networkování, které vás bohužel nikdo nenaučil

  Hned po studiích jsem měl první zážitek s "profesionálním networkováním", na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu na něj z toho důvodu, že to byla pro mne lekce z komunikace a interakce s "cizími" lidmi. Připadal jsem si tenkrát jako na první lekci tanečních. Tenkrát bylo dle mého "networkování" čistě sociální záležitostí. Během let zjišťuji, že to je mnohem více.  Zde je mých 8 tajemství networkování, které je dobré ovládat.

  Mít dovednosti k networkování je nedílnou součástí úspěšné kariéry a pokud tyto dovednosti ovládáte s určitým úmyslem a používáte je řekněme strategicky, může to být jeden z vašich velmi silných nástrojů ve vašem osobním a profesním úspěchu.

  Zde je 8 tajemství networkování, které bychom měli ovládat a znát již od dob studií:
  1. Budujte si vlastní sociální kapitál.
  2. Efektivní networkování budujete se zaměřením, s pozorností a vaší strategií. 
  3. Mezi strategií networkování a vaším vyšším příjmem je přímý vztah. 
  4. Pokud zůstanete v kontaktu s bývalými kolegy a dobrými kontakty z minulosti, budete mít stále peníze.
  5. Platit předem se vyplatí. 
  6. Sbírat vizitky je lepší než je rozdávat. 
  7. Zapomeňte na 60s představení se; namísto toho najděte něco společného. 
  8. Nenetworkujte pouze s lidmi, které máte rádi a lidi vás konečně začnou mít rádi.

  Jdeme na to:

  1. Budujte si vlastní sociální kapitál.

  V prvé řadě je zapotřebí chápat vaše profesní a i osobní aktivní kontakty jako kapitál. Je zcela na každém, co s tímto kapitálem udělá. V kontaktech je obrovský potenciál. Ne nadarmo se říká : "Je dobré mít styky." Budete vás sociální kapitál budovat nebo jej necháte skomírat? Rozmyslete si to až po přečtení následujících 7 tajemství networkování.

  2. Efektivní networkování budujete se zaměřením, s pozorností a vaší strategií. 

  Mnozí lidé networkují zcela nahodile. Zapojí se jen do několika skupin z jejich oboru, který je jim profesně nebo osobně blízký. Setkávají se v práci s kolegy, po práci zajdou možná na skleničku, s přáteli tráví čas sportem nebo jejich kolektivním koníčkem. A to je vše. Nicméně většině lidí chybí plán a strategie v networkování, kolikrát na cílené networkování ani nepomyslí. Bohužel.

  Můžete si myslet, že setkáváte-li se s více lidmi, je to super. Ale setkávat se se správnými lidmi je daleko důležitější. Správní lidé jsou ti, kteří vám pomohou dosáhnout vašeho cíle ve vaší kariéře. Správné lidé jsou ti lidé, kteří jsou ochotni mluvit za vás. Zaměřte se na lidi, s nimiž můžete stavět silné vzájemně výhodné a dlouhodobé vztahy.

  3. Mezi strategií networkování a vaším vyšším příjmem je přímý vztah. 

  Společnost Upwardly Mobile, Inc. s podporou univerzity Pepperdine Graziadio, provedla v dubnu 2008 výzkum o tom, jak profesionálové využívají networkování. V daném průzkumu bylo více jak 600 účastníků s nadprůměrnými příjmy, kteří byli elitními odborníky v jejich oborech. Záměrem daného průzkumu bylo zjistit, jak tito úspěšní lidé využívají networkování ke kultivaci jejich bohatších vztahů, k získávání snazšího přístupu k potřebným zdrojům a k usnadnění jejich kariérního a i osobního  růstu. Jejich zjištění potvrzuje, že "networkování je klíčovým faktorem k větším příjmům a  k vašemu kariérnímu postupu." Čím kvalitnější kontakty okolo sebe máte, tím blíže jste vašemu dobře ohodnocenému úspěchu. Tomuto se říká "sociální kapitál".

  4. Pokud zůstanete v kontaktu s bývalými kolegy a dobrými kontakty z minulosti, budete mít stále peníze.

  Když už chcete udělat další krok ve vaší kariéře, využijte k tomu na prvním místě právě váš "sociální kapitál". Dejte lidem okolo vás vědět, že teď hledáte novou příležitost. Pravděpodobnost úspěšnosti, že najdete novou práci přes známého, je několikanásobně větší, než, že ji najdete přes agenturu nebo přes inzerát. To jsou fakta a statistiky.

  5. Platit předem se vyplatí. 

  Jedna důležitá lekce, kterou  jsem se naučil, je, že čím více budete investovat do vašeho networkování, tím cennější vaše síť bude. Váš sociální kapitál tak poroste s každým novým kontaktem. Brát telefony, reagovat na e-maily, pravidelně se potkávat, být nápomocen na požádání - to vše napomáhá k vytváření silnějších sociálních vazeb a pout. 

  Lidé vám důvěřují, že zde budete právě i pro ně a jsou často ochotni toto dát i jasně najevo. Je důležité, abyste vaše vztahy budovali proaktivním networkováním tak, abyste k těmto kontaktům měli přístup právě v momentě, když budete zrovna potřebovat pomoc. 

  Jeden z mých klientů je skvělým příkladem. Pavel byl vždy ochotný nabídnout svou pomoc a podporu, a to i svým bývalým kolegům. Ze své pozice HR recruitera se rozhodl přidat se k jednomu technologickému startu-pu jako COO. Po uplynutí jednoho roku bylo zřejmé, že tato nová příležitost Pavlovi vůbec nefungovala a nevyhovovala. Pavel daný start-up opustil. Pavel tehdy živil 3 člennou rodinu. Bylo zřejmé, že potřebuje v co nejkratší době další práci, a to na vysoké úrovni. Okamžitě dal všem lidem ve svém okolí vědět. Nenechal hledání nové práce náhodě. Za jeden a půl měsíce jsem se s Pavlem potkal a on byl již na seniorské exekutivní pozici v jedné z největších bank zde v ČR. A to ona pozice formálně oficiálně nebyla ani vypsaná. Čas a energie, kterou Pavel vložit do oslovení jeho sítě kontaktů - jak využil svůj vytvořený sociální kapitál -  se mu na 110% vyplatila.

  6. Sbírat vizitky je lepší než je rozdávat. 

  Chodíte na společenské akce (networkingové akce) vyzbrojeni hromadou vizitek? Vidíme to okolo sebe, že každý "rozdává" své vizitky. Do dnes si 99% lidí myslí, že rozdávání vizitek je ten nejlepší způsob, jak vytvořit nové spojení s daným kontaktem. Já na své osobní vizitce nemám ani email a ani telefon a ani své jméno. Proč myslíte?

  Tajemstvím efektivního networkování je naopak sbírat vizitky těch lidí, které potkáte a které vás zajímají. Tímto způsobem ovládáte následnou schůzku - follow up právě Vy. Můžete rozdávat své vizitky, nicméně tím ztrácíte nad daným případným spojením úplnou kontrolu.

  Poté, co  navštívíte dané networkingové setkání (B4B, Negotium, Ženysro atd.), napište si poznámku na zadní stranu vizitky o rozhovor s daným člověkem a o možnostech následných kroků a kontaktu s datem. Vizitka není hezká kartička, vizitka je pracovní nástroj, využijte jej na 110%.

  7. Zapomeňte na 60s představení se; namísto toho najděte něco společného. 

  Často slyším od klientů, kteří nevědí, co přesně říkat a o čem mluvit, když se poprvé setkávají s lidmi tváří v tvář na networkingových akcích. Úplně si vybavím svůj první silný zážitek. Zápasí se svou 60 sekundovou prezentací místo toho, aby danému člověku doopravdy naslouchali a vytvořili první spojení skrze něco společného. Snaží se na toho druhého pouze udělat dojem znalostmi, firmou nebo značkou, která za nimi stojí. A kam dojdou? Nikam.

  Zde je jedna zcela zásadní věc, kterou nikdy nezapomínejte: Jsou to vzájemné shody, na kterých záleží. Začněte vaší konverzaci s daným člověkem otázkami a naslouchejte mu. Věci, které objevíte, že máte společné, Vám pomohou vytvořit a ustálit dané spojení, které časem rozkvete a poroste.

  8. Nenetworkujte pouze s lidmi, které máte rádi a lidi vás začnou mít konečně rádi.

  Naše komfortní zóna znamená, že se v 99% setkáváme s lidmi, kteří nás mají jednoduše rádi. To je přirozené. Výzkumy nicméně potvrzují výhody opačného přístupu při networkování.

  Ronald S. Burt, profesor sociologie a strategie na universitě Chicago (Booth School of Business), dělal rozsáhlý výzkum na téma: "Účinnost různorodosti v sociálních sítích".

  "Opravdu, nemusí to být koho znáte nebo co víte, co tvoří vaší výhodu, ale mnohem jednodušeji kým se stanete, když si vyrazíte ven - nevýhoda je společnost složená pouze z lidí, kteří jsou stejní jako vy sami, zatímco zvýhodnění jsou ve společnosti to lidé s rozličnými názory a zkušenostmi."

  Vyžaduje to určitě soustředění se na váš záměr, když chcete efektivně navazovat a budovat ať osobní nebo i profesní vztahy (networking).

  Jak jste na tom s networkováním v současnosti vy?  Podělte se o vaše dosavadní zkušenosti a názory v komentářích pod článkem.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295