• Doporučíte sami sebe?

  Zdroj: Pixabay.com
  První věc, o kterou vás všechny čtenáře s vlastním byznysem tohoto článku teď poprosím je, abyste si stoupli před zrcadlo a dlouze, dlouze se sami na sebe podívali. Co všechno vidíte? Koho vidíte? Vidíte i své nedostatky? Pokud k sobě budete doopravdy upřímní, může to být skličující podívaná, souhlasíte?

  S cílem objevit, jak být v daných oborech nejlepší a získávat jednodušeji doporučení na další obchody, to někdy vyžaduje nejprve trochu kritickou sebeanalýzu, abychom jsme se mohli sami zlepšit právě v oblastech, které ostatní v byznyse od nás očekávají, a že v nich budeme vynikají.

  Zeptejte se sami sebe - Vidíte v ostatních to, co chcete vidět, když se podíváte sami na sebe? 

  Následující body vám mohou pomoci posoudit, zda hrajete první ligu vaší hry a zda udržujete své vlastní standardy na úrovni, kterou očekáváte od lidí, které doporučujete vy sami. Tento princip je hodně jednoduchý, opravdu: Aby vás někdo doporučil, musíte být jednoduše v prvé řadě "doporučovatelní" vy sami!

  Zde jsou 4 principy, které dělají tento rozdíl a odliší vás od vaší konkurence: 

  1. Váše podpůrné materiály 

  Ujištění se, že všechna vaše podpůrná média pro váš byznys jsou aktuální a plně vytížená, nemusí být pro někoho zrovna jednoduchý úkol. Nicméně jej dost podnikatelů i přehlíží. Jsou vaše vizitky nebo brožury již trochu z módy a neaktuální? Možná je na čase, abyste do nich dali jiskru, a aby byly opět aktuální a svěží.

  Totéž platí o vašich webových stránkách - udržovat vaše webové stránky aktuální je stejně důležité. Nic nevypadá hůř, než navštívit webové stránky, kde máte poslední příspěvek je z října 2010. Myslíte, že u takového prospekta vzbudíte seriózní zájem? Vaše reklamní materiály za vás byznys neudělají, to je sice pravda, nicméně vás reprezentují a vzbuzují důvěru u potenciálních zákazníků.

  Začít používat sociální média i pro váš byznys dává lidem najevo, že tyto platformy ovládáte, že váš byznys je živý a působí "fresh" a vy jdete s trendy. Též to pomáhá budovat vaši vzájemnou důvěru. Prezentovat váš byznys i s odkazy na sociální sítě a vaše webové stránky je vždy dobrý nápad.

  2. Jste důvěryhodní 

  Co vaši zákazníci říkají o vás? Mě hodně oslovil princip, který propaguje Ivan Misner. Ten tvrdí, že k tomu, abychom byli úspěšní v budování obchodních vztahů (obecně v networkingu), je třeba, abychom byli v prvé řadě vidět a následně abychom byli důvěryhodní. Splňujeme-li tyto dva body, přichází i vytoužený zisk. V angličtině mluví Ivan Misner o principu V.C.P. (Visibility, Credibility, Profitability). O tom možná někdy příště.

  Přeci nebudete dávat doporučení na někoho, o kom si myslíte, že je nedůvěryhodný. Nebo snad ano? Važte si každého pozitivního odkazu, posudků, pozitivních zkušeností vašich klientů s vašimi službami nebo produkty a sdílejte je i na svých webových stránkách, na sociálních sítích, kupříkladu na profesní sociální síti LinkedIn. I to přispívá k větší důvěryhodnosti vašeho byznysu.

  3. Způsob jak vypadáte 

  Nemusíte být neustále v obleku nebo v kostýmku, ale pamatujte si jednu důležitou věc: Buďte vždy elegantní a reprezentativní, čistí a upravení. První dojem je první dojem a nikdy jej již nezměníte. U každého klienta máte cca 8 vteřin na něj pozitivně zapůsobit - získat jeho důvěru. Lidé si v prvé řadě kupují vás. Ne, opravdu první dojem se počítá. Udělejte z prvního dojmu silný nástroj, jak zapůsobit na lidi, když už přijde na byznys. Je to jen a jen ve vašich rukách!

  4. V neposlední řadě co jak říkáte 

  Můžete mluvit, mluvit a chodit sem tam od prospekta k dalšímu a nic se nezmění. Není vůbec důležité, CO říkáte a kolikrát to řeknete. Daleko důležitější je JAK to říkáte. A když už přijde na váš byznys, položte si otázku: "Máte dostatek doporučení? A pokud ne, kolik jich chcete mít? Získávat doporučení je dovednost, kterou se můžete naučit, třeba i na pravidelných setkání podnikatelů - business networkingových setkáních.

  Než začnete hledat na toto vůbec nějakou odpověď a přemýšlet nad způsoby, jak efektivně získat doporučení, položte si daleko zásadnější otázku: "Doporučíte sami sebe?" Dle mého již přesně víte, na čem u sebe a svého byznysu musíte zapracovat, abyste navýšili Váš obrat ve firmě.

  Věci se dají dělat tvrdě nebo chytře, který(á) podnikatel(ka) jste Vy?


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 

  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295