18 triků řeči těla, se kterými uděláte skvělý první dojem

0 Komentářů A+ a-

Výzkumy ukazují, že více jak 60 až 90% komunikace s ostatními lidmi je nonverbální. To znamená, že řeč těla, kterou používáme, je extrémně důležitá a bohužel i tolik podceňovaná. Kromě toho je obzvláště důležité, když už přijde obecně na komunikaci s ostatními lidmi, aby jsme udělali dobrý první dojem. Proč? Protože na základě prvních pár vteřin a následně prvních pár minut našeho setkání se s někým, rozhodujeme o tom, jaké je záměr druhé osoba a zda je či není daná osoba pro nás důvěryhodná a zda chceme s danou osobou kupříkladu obchodovat.

První dojem je jednoduše v komunikaci rozhodující moment, od kterého se odvíjí v naší komunikaci vše ostatní. Proto způsob jak se prezentujete - zejména jak komunikujete neverbálně v těch prvních klíčových minutách po setkání s někým novým - může vybudovat nebo naopak zničit něco, co by mohlo být potenciálně velmi důležitým obchodním vztahem. 

Zde je 18 rad, jak používat vaši řeč těla, abyste zapůsobily na druhé důvěryhodně a s vaším záměrek, který máte tak, abyste byli pokaždé připraveni na úspěch. Tyto rady se týkají rukou a nohou, hlavy a těla samotného. 

 Pozitivní tělo 

 1. Začněte s držením těla: záda mějte rovně, ale nebuďte v křeči. Ramena uvolněte, nechte je s výdechem spadnout do přirozené polohy tím, že uvolníte svaly, nebudete tak vypadat příliš nervózně. 
 2. Vyrovnejte své tělo s osobou, s níž mluvíte - to dává druhé osobě najevo, že projevujete zájem. 
 3. Udržujte své nohy trochu od sebe, místo abyste je měli skřížené - to ukazuje, že jste uvolnění a výzkum navíc i ukazuje, že si zapamatujete více informací, pokud budete mít vaše nohy nezkřížené. 
 4. Trochu se nakloňte - to ukazuje druhému, že opravdu posloucháte. 
 5. Zrcadlete řeč těla druhé osoby, kterou pozorujete. Tím dáváte osobě, se kterou jste, najevo, že se vám líbí - nebo se minimálně upřímně snažíte tohoto docílit. 

Pozitivní paže a ruce 

 1. Držte ruce uvolněně podél těla, dáváte tím najevo, že jste otevřeni tomu, co se vám druzí snaží vyjádřit slovy, tělem a hlasem. Stejně jako s nohama: snažte se držet i ruce neskřížené, aby jste absorbovaly více informací o tom, co se právě ve vaší komunikaci děje. 
 2. Použijte gesta rukou při komunikaci, když mluvíte - to zvyšuje vaši důvěryhodnost u posluchače. Kromě toho existují důkazy, že pokud budete gestikulovat též rukama, když budete mluvit, zlepšíte zároveň vaše myšlenkové procesy a pochody. 
 3. Vždy pozdravte ostatní s pevným a sebejistým stisknutím ruky - ale ne přehnaně pevným. Stisk rukou je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších pohybů řeči těla. Proč? Protože udává tón pro celou vaší konverzaci. Kdo si chce potřást rukou s někým a následně mít konverzaci s někým jako je leklá ryba? 
 4. Buďte si vědomi odlišností pozdravů v různých kulturách a též různých způsobů, jak ukončit schůzku. 

Pozitivní hlava 

 1. S adekvátním přitakáváním a skutečným upřímným úsměvem dáváte druhému člověku jasně najevo, že chápete, souhlasíte a nasloucháte jeho názorům. 
 2. Úsměv je vždy skvělý způsob, jak zlepšit náladu, pokud jej vhodně používáte. A ano, znova tím dáváte druhé straně najevo, že posloucháte. 
 3. Udržujte dobrý oční kontakt tím, že se druhému člověku díváte přímo do očí, když on nebo ona s vámi mluví. Udržujte oční kontakt též v momentě, když mluvíte vy, protože tím opět dáváte jasně najevo, že máte zájem o konverzaci. Dívejte se druhému do očí. Nicméně pokud budete druhému doslova a do písmene zírat do očí a to bez přestávky po celou domu konverzace bez toho, abyste se zamysleli a ujasnili si, co přesně chcete druhému říct, váš oční kontakt by mohl být vnímán negativně (překlad: agresivní nebo vlezlé chování). 
 4. Dejte si pozor, abyste moc nemrkali. Rychlé mrkání může vaší komunikaci u druhého svézt k názoru, že je vám tato aktuální komunikace nepříjemná. 
 5. Zrcadlete též výrazy obličeje druhé osoby, protože opět, to ukazuje, že jste s danou osobou ve shodě a věnujete jí maximální pozornost nebo se minimálně o to snažíte. 
 6. Sledujte svůj vlastní tón hlasu. Snažte se držet hlas na nízké úrovni a neukončujte každou větu, jako by to byla otázka. Zhluboka se nadechněte a hovořte pomalu a zřetelně. Nízký tón hlasu vzbuzuje v druhých vždy respekt. 

Něco málo extra 

 1. Během svého meetingu si vždy dělejte poznámky. Tím dáváte druhému najevo, že se zajímáte, o to, co říká. Nezapomeňte při tom na oční kontakt, který neustále udržujte, aby druhá strana věděla, že jste stále přítomní a nasloucháte jí. 
 2. Sledujte řeč těla ostatních, protože oni vám mezi řádky říkají pravdu právě svým tělem. Vzpomeňte si, co jsem říkal na začátku - komunikujeme z 60 - 90% s ostatními lidmi nonverbálně. Slova nejsou důležitá, řeč těla ano. Lidé jsou mnohem milejší vůči vám a daleko snáze se zapojí se do dalších rozhovorů právě s vámi, pokud budete rozumět především výrazům v jednání jejich řeči těla. 
 3. Ukončete schůzku s pevným stiskem ruky a očním kontaktem. Tím dáte druhému člověku najevo, že jste si čas užili a že doufáte, že se znova potkáte.


Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


_________________________________________________________________
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?