• 5 tipů, jak mistrovsky ovládnout networking (Ať se vám to líbí nebo ne)

  Každý člověk, kterého znáte, je součástí tzv. vašeho "sociálního kapitálu". Někteří lidé znají osobně dokonce i tisíce lidí a ví, na koho se obrátit, aby se přesně dostali tam, kam potřebují nebo aby získali, co potřebují. Na doporučení získávají nové obchody, nejvýhodnější nabídky, atd. Se svým sociálním kapitálem můžete pracovat nahodile nebo cíleně a systematicky. Chcete si vytvořit síť užitečných kontaktů, abyste nastartovali váš byznys nebo vaší kariéru? 

  Jste si vědomi zásadního významu networkingu (cíleného a systematického budování kontaktů), ale chybí vám know-how, jak vlastně začít? 

  Obecně máme všichni onu schopnost vypořádat se s různými typy lidí v různých situacích. Nicméně kolikrát naše základní přirozené schopnosti nemusí stačit. Networking je důležitý; každý z nás by jej měl brát vážně a využít chytře jeho potenciál. Nikdo nechce být osinou v zadku a nechce, aby od něj lidé utíkali pryč. 

  Business networking (cíleného a systematického budování obchodních kontaktů) není o manipulaci; je o vytváření dlouhodobých obchodních/osobních vztahů, které jsou stavěny na vzájemné důvěře. 

  Efektivní networking je: 

  Dle mého názoru je v České republice momentálně situace taková, že se s profesionálním networkingem teprve začínáme seznamovat. Myslím, že se obecně obchod dostal do bodu, kdy je klasická propagace služeb nebo zboží daleko méně efektivní než před dvaceti lety. Dlouhodobé obchodní vztahy se na reklamě rozhodně nestaví. 

  Profesionální networking není o sbírání vizitek, profesionální networking není ani pouze o rozdávání vizitek. Profesionální networking není ani setkání, kde se jen klábosí. Někdo i dokonce zaměňuje profesionální networking s přednáškou. Profesionální networking je o vzájemně prospěšných vztazích. 

  5 tipů, jak mistrovsky ovládnout networking 

  Jak se stát profesionálním networkerem? Moje tipy se někomu možná líbit nebudou. Než se pustíme do oněch třech tipů: 
  • Pokud máte v úmyslu nasbírat co nejvíce kontaktů, přestaňte číst. 
  • Pokud máte v úmyslu vypátrat nejlepší byznys mezi kontakty, se kterými se chystáte setkat, přestaňte číst. 
  • Pokud se nechystáte networkingu věnovat pouze nahodile a nárazově, přestaňte číst. 

  Zde jsou tedy tři základní principy profesionálního networkingu: 

  1) Networkeři berou všechny rovnocenně. 

  Pokud jde o budování vztahů, profesionální networkeři berou každého rovnocenně a respektují každého, s kým se setkávají. To je hlavní a základní zásadou profesionálního networkingu. 

  2) To, co networkeři dávají, se jim vrátí. 

  Nejlepší networkeři jsou stále štědří; mají vždy v prvé řadě nejprve co rozdávat. Nikdy neočekávají, že něco někdy za něco dostanou a neberou, aniž by očekávali něco na oplátku. Jednou z charakteristik nejlepších networkerů je, že jsou neuvěřitelně štědří. Na setkáních s lidmi sdílejí vlastní kontakty, nasměrují lidi do správném směru a propojují lidi se správnými lidmi. A to vše dělají s tím, že od toho nic neočekávají. Oni si jednoduše vytvářejí obrovský sociální kapitál, ať jsou kdekoli. Profesionální networkeři vycházejí z principu GiversGain. 

  3) Networking nemusí být vždy 50/50 pro obě strany. 

  Profesionální networking je vždy oboustranně výhodný. Důležité je, že obě strany těží ze vzájemného vztahu, nicméně to neznamená, že každý získá tu samou hodnotu nazpět. Profesionální networking je o budování dlouhodobých obchodních/osobních vztahů bez zjevného jiného záměru. Při networkingu je na prvním místě budování vzájemné důvěry a až následně případně obchodní příležitost, která z daného vzájemné komunikace networkerů může vyplynout. 

  4) Síla networkingu je v rozmanitosti.

  Síla vaší sítě (vašeho sociálního kapitálu) je ve její rozmanitosti. Síla vaší sítě kontaktů je v tom, že se neskládá pouze z lidí, kteří mají stejné národnosti jako vy,, kteří jsou ve stejném věku jako vy, pracují ve stejném odvětví a jsou stejného pohlaví jako vy. To je důvod, proč lidé, kteří jsou schopni mít vztahy s bezpečnostní službou a zároveň se CEO firmy - jsou ti lidé, kteří mají silné sítě kontaktů. 

  5) Networkeři budují svůj sociální kapitál.

  Profesionální networking je o cíleném budování dlouhodobých vztahů. Profesionální networkeři cíleně svou síť kontaktů budují. Tito lidé to rozhodně nedělají nahodile. Důležitou roli zde též hraje pravidelnost utužování stávajících vztahů. Pokud přestanete chodit do posilovny, vaše kondice se razantně zhorší. To samé platí i o utužování vztahů a o networkingu jako takovém.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295