• 11 věcí, které nás na druhém sexuálně přitahují

  Co přesně je to, co určuje, kdo nás sexuálně přitahuje? To je překvapivě složitá otázka, na kterou není jednoduché dát jednoznačnou a jednoduchou odpovědět, protože sexuální atraktivita závisí na řadě faktorů. Některé z nich jsou biologické, jiné jsou psychologické, a jiné faktory mají co do činění s naším sociálním prostředím. 

  Pokud jde o sexuální přitažlivost, zde je jedenáct nejzajímavějších vědeckých poznatků, která jsou zdokumentovány a založeny na vědeckém výzkumu. Pod článkem naleznete i inspirativní zdroje na publikace a zdroje, které s tímto tématem sexuální přitažlivosti souvisí. 

  Zde je 10 věcí, které nás na druhém člověku sexuálně přitahují: 
  1. Máme tendenci k tomu, že nás sexuálně přitahují lidé, kteří vypadají jako my. Například v jedné studii, vědci požádali heterosexuální muže a ženy, aby ohodnotili přitažlivost několika tváří [1]. Mezi fotografiemi byl obraz jejich vlastní tváře, která byla digitálně upravena do druhého pohlaví, než byl dotazovaný. Účastníci překvapivě hodnotili tento digitálně upravený obličej sexuálně přitažlivější než všechny ostatní!
  2. Toto může znít pro některé z vás poněkud děsivě, ale také máme tendenci být sexuálně přitahováni vědomě či podvědomě k lidem, kteří nám připomínají naše rodiče. Například jeden výzkum ukázal, že lidé narození starším rodičům mají tendenci být přitahováni v dospělosti k starším partnerům než jsou oni sami. 
  3. Heterosexuální muži mají tendenci vyhledávat ženy, které mají na sobě červené oblečení. Tato barva je u žen sexuálně přitažlivější, než kterákoli jiná [2]. Proč? Někteří vědci se domnívají, že u lidí se vyvinula tato tendence sexuální přitažlivosti, která se probudí právě s červenou barvou, protože ženské tělo přirozeně zčervená / zrůžoví během sexuálního vzrušení (např mnoho žen zažije "sex flush", nebo načervenalou vyrážku, která se objeví v první řadě na hrudi, I na líčkách, na krku právě, když se vzruší). Zajímavá nedávná studie naznačuje, že ženy mohou podvědomě úspěšně sázet na oblečení v červené barvě právě v době, když jsou nejplodnější. Jednoduše tíhnou oblékat si oblečení s červenou barvou. 
  4. Pokud jste již fyziologicky rozproudění (např, právě jste dosportovali) a potkáte někoho nového, je daleko větší pravděpodobnost, že vás tato osoba bude sexuálně přitahovat. Proč? Váš mozek si může mylně spojit příčinu vašeho zvýšeného srdečního tepu s cizincem namísto skutečné zdroje vašeho “vzrušení” z předešlé tělesné aktivity. Vzrušení a přitažlivost jdou ruku v ruce. Takže, pokud váháte při jaké aktivitě někoho potkat, kde jednoduše přeskočí jiskra, sport vede. Na fyziologické rovině příroda pracuje plně ve váš prospěch.
  5. Přístup “snažit se sbalit” se zdá, že funguje, alespoň pokud máte zájem o dlouhodobý vztah. Za jinak stejných podmínek, těžko dostupní lidé jsou považováni za více žádoucí romantické vyhlídky. Nicméně, pokud hledáte příležitostný sex, tato hra se může absolutně obrátit proti vám a může ze své přirozenosti naprosto selhat.
  6. Pokud jde o “pick-upery”, muži i ženy dávají přednost, když jednáte otevřeně s jednoduchým "ahoj" nebo "čau" nebo když se uvedete s neškodnou otázkou (např, "Zatancuješ si?"). Surové pick-up triky (např: "Hej, baby, v jakým si znamení?" nebo "Pereš si kalhotky v Arielu? Já se v nich vidím sám!"), mají tendenci být zcela mimo mísu. Další příklady dobrých a špatných pick-uperských technik s věděckým základem, naleznete kupříkladu v knize Leily Lowndes [3].
  7. Symetrie hraje v sexuální přitažlivosti důležitou roli? Ani ne, tedy přesně řečeno skoro vůbec ne. Symetrie byla dlouho spojována s dokonalostí jak v umění, tak i v přírodě. Zejména výzkum prováděný v posledních dvou desetiletích ukázal, že symetrie je sexy. Lidé dávají přednost potenciálním milencům, kteří mají symetrický obličeje – čím vice symetrie, tím lépe. Někteří biologové jdou ještě dál a tvrdí, že symetrie mezi jiných tělesných částmi těla, jako například u rukou, nohou, prsou, atd., je pro nás též přitažlivější. Nicméně je zde jedna podstatná neznámá: Proč tomu tak je. Obvykle se předpokládá, že tělesná symetrie je zásadní pro dobré zdraví. Důkazy jsou nicméně zcela nejasné. A výsledky dlouhodobé studie Nicholase Pounda [4] přímo naznačují, že symetrie jednoznačně nemá se sexuální přitažlivostí (a snad ani ne s inteligencí) co dělat.
  8. "Pivní brýle" doopravdy fungují. Výzkum zjistil, že lidé s obsahem alkoholu v krvi vnímají vyšší atraktivitu vůči cizím lidem. Alkohol také mění I to, jak atraktivně vnímáme sami sebe. Můžete se dozvědět více o vědě pivních brýlí v této studii z University Missouri–Columbia [5].
  9. Sexuální přitažlivost je více-smyslový proces. Kdo nás sexuálně přitahuje závisí nejen na tom, jak druhá osoba vypadá, ale i jak voní (mimo jiné jak vám druhý člověk voní, je z těchto smyslů, možná pro někoho překvapivě, nejdůležitější!), jak vám chutnají ústa, a tak dále. Pro bližší pohled na roli smyslů a sexuální přitažlivosti doporučuji tento vědecko-populární článek ZDE
  10. Věci, které heterosexuální ženy považují za sexuálně atraktivní u mužů se liší dle jejich menstruačního cyklu. Konkrétně, když jsou ženy na vrcholu plodnosti, mají tendenci být přitahovány daleko vice k “mužnějším" chlapům (např svalnatí muži s hlubokým hlasem). Více najdete ve studii Oxfordské university [6]. 
  11. A zdá se, že naše modely sexuální přitažlivosti se také sezónně mění. Například, heterosexuální muži hlásí větší přitažlivost k reprodukčním orgánům a ženskému poprsí v zimních měsících, než je tomu v letních měsících. Vím, že to zní nepravděpodobně, ale může to být proto, že kůže je spíše novinka v zimě, kdy se všichni stále zahalují. [7] 


  -------------- 
  [1] Penton-Voak, I. S., Perrett, D. I., & Peirce, J. W. (1999). Computer graphic studies of the role of facial similarity in judgements of attractiveness. Current Psychology: A Journal for Diverse Perspectives on Diverse Psychological Issues, 18, 104-117. 
  [2] Elliot, A.J., & Niesta, D. (2008). Romantic red: Red enhances men’s attraction to women. Journal of Personality and Social Psychology, 95, 1150-1164. 
  [3] Lowndes, Leil (2007). Undercover Sex Signals: Pick up Guide for Guys 
  [4] Pound, Nicolas a kolektiv (2014), In: Proceedings of the Royal Society, Brunel University. (Studie zde http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/281/1792/20141639) 
  [5] Ronald S. Friedman1, Denis M. McCarthy1, Jens Förster2 & Markus Denzler2 (2014) Automatic effects of alcohol cues on sexual attraction. (Studie zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15847625) 
  [6] Seppo Kuukasjärvi a , C. J. Peter Eriksson b , Esa Koskela a , Tapio Mappes a , Kari Nissinen cand Markus J. Rantala d (2013). Attractiveness of women's body odors over the menstrual cycle: the role of oral contraceptives and receiver sex. (Studie zde: http://beheco.oxfordjournals.org/content/15/4/579.full) 
  [7] Kasper, S., Wehr, T. A., Bartko, J. J., Gaist, P. A., & Rosenthal, N. E. (1989). Epidemiological findings of seasonal changes in mood and behavior: A telephone survey of Montgomery County, Maryland. Archives of General Psychiatry, 46, 823-833.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 

  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295