• Jak být v roce 2015 vysoce produktivní?

  Jak svou produktivitu měříte? Na začátek jedna podstatné vysvětlení pojmů. Když se řekne "vysoká produktivita", vybavíte si "naspeedovaného" člověka, který jen kmitá sem a tam, na vás nemá ani čas a pomyšlení a vy si říkáte, "Ten/ta toho má tolik a vše zvládá, úžasné!" nebo si pod produktivním člověkem vybavíte někoho, kdo je v klidu, s rozvahou dělá všechny věci a má čas se s vámi ještě pobavit a u všeho se směje? Upřímně, kdo z těchto dvou lidí je pro vás vysoce produktivní člověk? Než si sami odpovíte, zamyslete se čím vy sami měříte produktivitu, zda-li časem (první příklad), nebo splněnými úkoly (druhý příklad)? V čem je rozdíl? 

  Dvě cesty k produktivitě. 

  První cesta vás svazuje a vyčerpává, než aby vám přinášela vnitřní naplnění a uspokojení z toho, co děláte. První cesta je cestou krysího závodu, kde běháte každý den a víte, že zítra budete muset zrychlit, abyste byly "více produktivní" a udrželi tempo. Co je na konci takové cesty? Jsme vyčerpaní a kolikrát na ostatní i nevrlí, jsme neustále ve stresu a z toho, co by nás mělo bavit a naplňovat, máme zkrátka jen nervy. Pak se divíme, že když do toho dáváme maximum, výsledek je úplně opačný.

  Druhá cesta, je cestou nejmenšího odporu a vnitřního klidu. Často pokládám lidem provokativní otázku: "Co je podstatnější, mít věci perfektní nebo hotové?" Žijeme ve světě, kde je na nás z každého kouta kladen požadavek, abychom zítra měli více, než včera. Více peněz, více věcí, lepší postavení, více dovedností a znalostí. Paradoxně toto souvisí i s tím, jak vnímáme čas a jakou hodnotu mu přikládáme. Chceš povýšení? Jo, to budeš muset trávit více času v práci! Chceš si pořídit nové auto a nemáš na to? "Jo, to budeš muset vzít přesčasy nebo další práci bokem, abys mohl(a) začít dávat peníze stranou a našetřil si minimálně na akontaci." Chceš bydlet "v novém bytě", abys mohl/a být konečně bydlet ve svém? Pořiď si hypotéku, půjč si! Atd. atd. 

  Zamyslete se nad svými hodnotami.

  Na co zde poukazuji? Času má každý stejně. Netvrdím, že hypotéka, půjčka a nové auto, a nejnovější technika a elektronika jsou špatné věci, naopak. Nicméně věci nám mají sloužit tak, abychom měli více času a kvalitnější čas. Čas je to nejcennější, co na tomto světě máme. Problém je ten, že si lidé myslí, že mají dostatek času. My nicméně obětujeme náš cenný čas k tomu, abychom měli nejaktuálnější a nejmodernější věci a více věcí.  Prodáváme náš čas, abychom měli věci. 

  Druhá cesta nás tedy učí, jak být dobrým pánem svých věcí a ne aby věci byly naším pánem. Někdy méně, je více. Každé ráno se probouzíme jako nepopsaný list. My všichni máme potenciál udělat z daného dne úžasný nebo strašný den. Vyšší produktivita není o technikách, lepším nebo dražším time management systému, rychlejším autě, bytě, který budete mít blíže školce, nákupnímu centru nebo práci. Vyšší produktivita je o jedné dovednosti, kterou můžete neustále zdokonalovat. Jaká je to dovednost? To se dozvíte na konci tohoto článku, jen napovím, že méně je více. 

  Jak si tedy udržovat vysokou produktivitu? 

  Zde je 8 mých kroků, které fungují mě k lepší a vyšší produktivitě. Tyto kroky vám také umožní vytvářet pozitivní změny ve vašem životě a ve světě okolo vás, neboť budete stále v kontaktu sami se sebou. Nebudu mluvit o plánování nebo o multitaskingu (který je mimochodem nesmysl: článek MULTITASKING - NESMYSL NA NTOU. POUZE 2 % Z NÁS TO DOKÁŽE, PATŘÍTE MEZI TUTO ELITU?), v tom skutečná větší produktivita netkví. 

  Zde je tedy seznam mých 8 tipů, které mohou skutečně pomoci zvýšit vaší produktivitu, zvýšit vaši energii a udělat z vašeho dne ten "fantastický" den, abyste se cítili naplněni a šťastně. 

  1) Převezměte plnou zodpovědnost za váš den 

  Prohlášením jako "Život je příliš krátký" nebo "Zde prostě není dost času" se jen vymlouváte a nehledáte řešení. (článek: ZÁZRAKY SE DĚJÍ, KDYŽ VÁHÁTE.) Neobviňujte "život", protože nejste schopni dosáhnout vašich cílů. Převezměte plnou zodpovědnost za drahocenný čas, který máte. Jistě, nikdo vám nebude říkat, "Nebojte se, o vaši práci nepřijdete." Nakonec, vy jste přeci jediní, kdo je schopen vytvořit trvalé změny ve svém životě. Pokud nejste spokojeni s tím, jak řídíte svůj čas, změňte to! Není to o více času, ale o kvalitě času. Nikdo jiný to za vás neudělá a ani neexistuje zázračný manuál na vyšší produktivitu, který vás dlouhodobě bude naplňovat a hlavně, který vám bude dlouhodobě fungovat. 

  2) Pozorujte svůj denní režim 

  Jakých je první pět věcí, které děláte, když se ráno vzbudíte? Pro mnoho lidí je ráno nejproduktivnější doba cokoli udělat. Proč? Protože jste energeticky nejvíce nabytí. Zkuste týden vstávat o hodinu dříve a uvidíte, jak to na vás bude působit. (dejte si hodinu spánku navíc: článek KDY JE NEJLEPŠÍ ČAS JÍT SPÁT?) Využijte tento čas tím, že uděláte oněch pět věcí, kterými začínáte váš den. Nic víc, nic méně. Nevymýšlejte nic nového. Například já půl hodiny až hodinu lenoším a čtu si, vypiji sklenici studené vody, zapřemýšlím ve sprše a u čištění zubů, co mě ten daný den čeká a případně si projdu den, připravím si potřebné věci nebo seznam, zkrátka, co budu v daný den potřebovat. A v tomto pokračujte celý den: Jakých je 5 věcí, které dělám přes den? Jakých je 5 věcí, které dělám po práci? Jakých je 5 věcí, které dělám před tím, než jdu spát? 

  3) Cesta nejmenšího odporu 

  O tomto jsem se již krátce zmínil. Na konci dne si chci říct v duchu jediné: "Ten den stál za to a jsem na sebe hrdý!" Pokaždé si u každého úkolu položte otázku: Jak mohu daný úkol zvládnout s minimální námahou a minimálními zdroji, tak, abych byl s výsledkem plně spokojený? Nehledejte zde maximum, hledejte zde minimum. A pokud již svou produktivitu v sebereflexi hodnotíte, zeptejte se sami sebe: "Dal jsem do daného dne maximum?

  4) Produktivita je o prioritách 

  Tolik lidí má pocit, obecný pocit nespokojenosti ve svém životě a v práci, cítí se ztracení, v depresi nebo v úzkosti z toho, že nic nezvládají a nestíhají. Jeden způsob, jak toto překonáte jen tím, že si sami upřímně řeknete, co chcete. I když si tím nejste 100% jistí, řekněte si sami sobě, co daný den chcete zvládnout a jděte za tím. Jeden jediný den, neplánujte a nestanovte si cíle, které jsou na týden, na měsíc nebo na celý rok, zůstaňte u jednoho jediného dne. Ze svého jediného denního cíle nikdy, nikdy, nikdy nepolevujte. Všechno ostatní, co zvládnete navíc, bude pro vás bonus, něco navíc. Měsíční cíle si rozkouskujte na týdny a na dny a soustřeďte se pouze na dané dny, nikoli na týdenní, měsíční či roční cíle. Víte, čeho chcete dosáhnout na denní bázi, a tyto cíle jsou pro vás prioritní! 

  Pokud nevíte, co chcete, jaký to má smysl, že jste více produktivní? Zde pouze plýtváte vaším drahocenným časem. Ujasněte si na prvním místě váš směr a jděte za ním den za dnem! 

  5) Vytvářejte si denní rituály 

  A rituálem myslím pozitivní návyky. Dospělí kupříkladu obvykle potřebují 7-9 hodin spánku. Máte spánkový deficit nebo přebytek spánku? Obě varianty jsou kontraproduktivní. Pokud máte špatný návyk spát příliš mnoho nebo příliš málo, upravte si váš denní rozvrh tak, abyste měli dostatek energie k plnění úkolů na celý den právě dostatečným spánkem. Někdo je skřivan a někdo sova. Zjistěte, v jaký část dne, jste nejproduktivnější. Jděte spát dříve nebo později a adekvátně vůči tomu vstávejte. Je-li váš spánek plný, upravte dle toho váš denní režim. Hledejte vaše denní rituály ve vašem pracovním dni a i v čase po práci. 

  6) Dobíjejte se 

  Vaše tělo a vaše mysl potřebuje kvalitní palivo, aby vše fungovalo efektivně a produktivně. Ať se vám to líbí nebo ne, tělu a mysli bychom měli plně naslouchat. Vynechat nebo zapomenout jídlo znamená, že fungujete na rezervy místo toho, abyste do těla dostali další potřebnou energii. Nemůžete zanedbávat své tělo a pak očekávat, že bude fungovat na 110%. A o mysli to platí dvojnásobně. Jakým způsobem dáváte tělu odpočinek? Jak si odpočívá vaše mysl? Jakým způsobem dokážete zregenerovat vaší energii, abyste zítra byli zase čilí a plní sil? 

  Máte někdy pocit, že vaše tělo dělá něco, ale vaše mysl je někde jinde? Někteří lidé jedou v setrvačnosti roky, aniž by zde byly plně k dispozici ostatním - rodině, přátelům, kolegům a to nejhorší sami sobě. Válčí s jejich každodenními úkoly bezhlavě. Jsou "vysoce produktivní"? Dle mého nikoli. Je to jakýsi stav, kdy vás neposlouchají, nevidí, natož aby projevili empatii nebo jejich pocity. Všechno kolem sebe vnímají z rychlíku. A kolikrát si ani neuvědomují, že jim život vlastně utíká mezi prsty. 

  7) Buďte tady a teď 

  Dýchání má neuvěřitelnou moc. Dýchání léčí. Dech je neuvěřitelný protijed na "režim autopilota".(článek JAK JEDNODUŠE RELAXOVAT, ZBAVIT SE RYCHLE STRESU A ZVÝŠIT SVOU POZORNOST?) Pokaždé, když si vzpomenete, že jedete na autopilota, zastavte se, zamyslete se a třikrát se hoodně zhluboka nadechněte. Pomůže vám to přivést vaši mysl zpět na zem, takže si můžete vychutnat přítomný okamžik a plánovat váš další tah. 

  8) Radujte se 

  Možná to někoho může překvapit, nicméně pokud máme z něčeho radost a baví nás to, jsme nezastavitelní. Máte radost z toho, co děláte? Baví vás, co právě děláte? Ne každá denní činnost je zábavná, souhlasím. Nicméně, když se dokážeme soustředit a těšit se na to, co nás doopravdy baví, všechno rychleji uteče a náš den je hned o něco radostnější. A zda-li se budeme radovat nebo zda-li budeme mrzutí a otrávení, je pouze a jen naše volba. Pokud tedy chcete zvýšit vaší produktivitu, hledejte v tom co právě děláte i radost a potěšení. 

  Tím, že do svého života vložíte několik jednoduchých návyků, můžete najít další čas a novou energii, aby váš den byl více produktivní a více plný. A co vy? Jak získáváte to nejlepší z vašeho dne? 


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 0 komentářů:

  Okomentovat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295