• Pro začátečníky: co přesně dělat na networkingových akcích?

  Buď necháte budování kontaktů náhodě nebo budujete a utužujete své kontakty cíleně. Tomu se říká networking. A "networking" je součástí plánování naší budoucnosti každého z nás. Vztahy, které si nyní vytvoříme, mohou trvat roky a mohou nám  napomoci v kariéře nebo v podnikání nehledě na vaší profesi. Vhodné jsou k tou networkingové akce.

  Váš sociální kapitál (související článek: S čím uspějete a co Vás na 100% prodá?) s dobrými doporučeními vám usnadní na vaší podnikatelské cestě nebo v kariéře vše, pokud jej však budete vytrvale budovat, rozvíjet a udržovat.

  Zde je 8 základních rad a doporučení pro začátečníky, co přesně dělat na networkingových akcích:

  1. Mějte osobní vizitky, i když nejste podnikatel, a noste je neustále s sebou kamkoli jdete. Budujte svou osobní značku i vizitkami, a navíc, vizitky se dají pořídit již od 1Kč/kus.
  2. Když někoho potkáte, použijte vizitku druhého člověka jako tahák. Na druhou stranu si napište to, co vás na daném člověku zaujalo. Minimálně si po několika měsících na daného člověka snáze vzpomenete a máte téma na konverzaci.
  3. Bavte se s druhým člověkem o něčem, co dává smysl vám, do čeho jste zapálení vy sami a co vás baví. Proč? Přesně toto jste vy a to může být pro druhé nakažlivé. Buďte jednoduše sami sebou. Než se nadějete, vytvoříte si u druhého jedinečný první dojem, který je dobrým základem dlouhodobého vztahu.
  4. Začínejte konverzaci v duchu: "Co mohu druhému dát já?". Nepříjemná konverzace je s někým, kdo je pouze tzv. "sběraček kontaktů" a má na prvním místě: "A co z toho budu mít já?". Projevte vážný zájem o druhé tím, že použijete i konverzaci otevírací otázku: "S čím mohu být nápomocen/nápomocna já?"
  5. Na networkingovém setkání není cílem se poznat s každým. Cílem je budovat dlouhodobé pevné vztahy, které mají smysl pro vás i pro druhou stranu. Ne s každým si budete rozumět, ne každý se bude zajímat o vás a ne každý bude vytrvalý  v prohlubování vztahů jako vy. A to vše je v pořádku.
  6. Navazujte vztahy s lidmi z úplně cizích oborů, kultur a vyznání. Diverzita je bohatství, nikoli uniformita. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat někoho známého na ambasádě v Saúdské Arábii, jako se to stalo mě.
  7. Nečekejte než vás někdo osloví, oslovte druhé vy sami jako první. Networking ze své podstaty není o pasivitě a ani o aktivitě, je o proaktivitě.
  8. Začněte konverzaci s jednoduchým vřelým představením (podání ruky, úsměv) a jednoduchou otázkou, na kterou každý odpoví (např. "Jak znáte pořadatele?" nebo "Co vás sem dnes přivádí?" "Líbí se mi vaše ..." Vhodným komplimentem každého vždy potěšíte.

  Vaše kontakty mají vůbec nějakou cenu v momentě, kdy jsou živé. A není nic jednoduššího, než dát druhému to nejcennější, co máte, váš čas.


  Jaký je Váš názor na toto téma? Co Vás nejvíce zaujalo?  Podělte se o Váš názor s ostatními v komentáři pod článkem.

  Pokud se vám článek líbil, pošlete jej dál! 


  _________________________________________________________________
  Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucema zabývám se profesně koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. 

  Specializuji se zejména na exekutivní coaching, facilitaci councilů a na profesionální business networking. 

  Kontaktovat mě (LinkedIn profilmůžete přímo ZDE
 • 2 komentáře:

  1. Tak doufejme, ze z techto blabolu nevznikne dalsi korportani skoleni..

   OdpovědětVymazat

  Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?

  Získejte knihu "Proč většina školení selže?"

  Jaká školení mají smysl? Proč většina vzdělávacích programů a tréningů selhává? Jak vytvořit úspěšné školení? Jak efektivně vzdělávat zaměstnance?

  Adresa společnosti

  People skills, s.r.o.

  Jaurisova 3

  Praha 4

  PSČ 140 00

  Kontaktujte nás přímo

  info@peopleskills.cz

  +420-734-527-295