Vize - Mise - Záměr - Cíl - Plán: Nástroje úspěchu

0 Komentářů A+ a-


Poslední tři klienti - začínající start-up, zaběhlá rostoucí firma a jednotlivec - mě inspirovaly k tomu, abych napsal tento článek na téma, které mají tito klienti společné a na které se vždy na začátku ptám: vize, záměr, cíl a plán. Někomu to může připadat jako klišé a jako něco, co je asi samozřejmé a jasné nebo naopak úplně zbytečné a úplně nepotřebné. Sám však vnímám, že i v osobním "byznys plánu" všechny tyto čtyři nástroje mají své místo a opodstatnění. Buď investujete svou energii a zdroje vniveč a ani nevíte proč, do čeho a jak, a nebo zacíleně jdete jasným směrem kupředu tam, kam chcete dojít. Jak je to tedy s tou vizí, misí, záměrem, cílem a plánem? Vždy tyto nástroje potřebujeme?


Na začátku říkám, že ANO, potřebujeme a to každý den v každé situaci. Možná vědomě nebo podvědomě (automaticky) takto fungujeme. V některých případech je však dobré si tyto principy zvědomit a aktivně s nimi pracovat. 

Cokoli, co chcete uskutečnit a realizovat, potřebuje mít silné základy (PROČ). Na vás je, abyste hledali způsoby (JAK) to uskutečníte a přivedete k životu. Až najdete ten nejlepší a nejefektivnější způsob, jak na to - tedy nástroje (CO) - to, co přesně dělat v daný moment, se vždy objeví a přijde vám do cesty v ten pravý čas a na správném místě a ve správných souvislostech. (doporučuji knihu od Simana Sinka: Začněte s Proč)

Váš úspěch je obrazem toho, jak moc jsou vaše myšlenky, vaše slova a vaše činy jedno. 

Definice nástrojů: Vize - Mise - Záměr - Cíl - Plán 

Zkusme si nejprve definovat jednotlivé pojmy (nástroje). Není to tak abstraktní, jak to možná na první pohled vypadá:Uvedu jednoduchý příklad z každodenního života: Dejme tomu, že máte rádi cestování (vaše vize) a toužíte po tom, jet (vaše mise) na exotickou dovolenou (váš záměr). Tak si vyhlídnete destinaci, vyhovující termín, najdete si způsob jak, kdy s kým (vaše cíle) tento sen uskutečnit a podřídíte vše potřebné tomu, abyste mohli na podzim doopravdy odletět (váš akční plán). 

V tomto jednoduchém příkladu dovolené asi nebudete tolik přemýšlet nad vaší vizí - misí - záměrem - cílem a plánem. Nicméně vždy, když "stavíte něco nového", potřebujete silné základy, aby celá stavba (projekt, nové dovednosti, nový projekt, nový vztah, studium, atd.) odolala nepřízním počasí a byla stabilní, vydržela nápor, plnila plně svůj účel a dosáhla toho, proč jste se do daného "projektu" pouštěli.

Jak pracovat s těmito "nástroji úspěchu"? 

Abyste mohli začít pracovat s těmito nástroji, projděte si tyto jednoduché dva kroky: 
  • 1) Analýza SWOT/5W současného stavu 
  • 2) Definice Vaší vize - cílů - nástrojů 
  • Následně si stanovte akční plán 
Pro všechny tři realizační kroky vám doporučuji si osvojit techniku "myšlenkových map" (doporučuji článek od Daniela Gamrota: Mých 10 tipů pro vytvoření myšlenkové mapy), které vám kreativním a vašemu mozku přirozeným způsobem napoví a ukážou to, co si chcete přesně nadefinovat. 

Pojďme se podívat na jednotlivé kroky: 

1) Analýza SWOT /5W současného stavu 

Zkuste si sami projít to, kde jste nyní, co máte v ruce, co funguje, co naopak nefunguje, co je zásadní překážkou, jedinečností projektu nebo naprostou brzdou. K takovéto analýze vašeho současného stavu můžete použít dvě jednoduché techniky: SWOT a 5W (who, why, where, what, when). 

V této fázi se nebojte být k sobě skutečně kritičtí. Představte si, že děláte vnitřní audit a vy jste ten, kdo jej dělá. Tento krok vám pomůže, abyste si plně uvědomili, co máte, co ne, co chybí, co je potřeba dohnat, atd. Nebojte se k této fázi přizvat kolegy z týmu, nebo z projektu, kterého se to týká, případně rodinu, pokud se váš "projekt" týká osobní nebo osobnostní roviny. 

2) Definice vize - cílů - nástrojů 

K tomuto potřebujete pouze tužku, papír a dostatek času na tvoření. Popusťte uzdu fantazie s myšlenkovou mapou. Možná zde zmíním jednoduchou techniku, jak vlastně na to. Začněte s vizí (definovat), pokračujte s cíli (najít) a završte tento brainstorming s nástroji (používat), které k realizaci vaší vize potřebujete a budete potřebovat. 

Dovolte si přemýšlet "out-of-the-box", vezměte k ruce i předešlou analýzu současného stavu, zkrátka použijte všechny své dosavadní zdroje.


Mému projektu se "nedaří", proč? 

Pustíte se do projektu, jste nadšení, objeví se nové a nové příležitosti a náhle ... se zaseknete. Často se může stát, že sami sebe najdete ve stavu, kdy tušíte, že je něco špatně, že stojíte na jednom místě a nebo že se neposouváte. Nejste si jistí, zda se do tohoto projektu máte pustit. Co se děje? 

Děje se jediné - ztratili jste svůj fokus nebo nejste plně v souznění se svou vizí a svými cíli. Možná i vaše vize potřebuje oprášit. Koukněte na obrázek. V takovém případě se vraťte o krok zpět. Požádejte o zpětnou vazbu ze svého okolí, nebo o kritiku projektu, zeptejte se svých klientů. Zkrátka udělejte cokoli, abyste se ujistili, že jste stále na cestě za svými cíli a zda-li náhodou zbytečně netříštíte pozornost a neplýtváte vašimi zdroji (čas, lidské zdroje a peníze). 

Závěrem 

Oni mí tři klienti se k tomuto stavěli každý jinak a to i ovlivnilo jejich výsledky úspěchu a nezdaru. Když budeme mít jasnou čirou vizi (své PROČ), se kterou budeme plně v souznění a bude vycházet přímo z vás, máme v rukách silný základní kámen a můžeme dokázat cokoli reálného si zamaneme a cokoli si představíme. 

Když svým představám dáte jasný význam ve slovech a v obrazech, je jen na vás, jak to proměníte v naplánované činy (akční plán), které vás dovedou tam, kam tak toužíte dojít. 

Nezapomínejte, omezení a hranice si klademe pouze my sami.

(autor příspěvku)

Děkuji za návštěvu mých profesních stránek! Pokud Vás tento příspěvek jakkoli zaujal, budu velice rád za komentář nebo sdílení techto myšlenek. Jaký máte na toto téma nároz Vy?

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte co říct k danému tématu?